Vsetín

23. září 2013, 10:45
Vsetín

Město Vsetín, srdce Valašska, se nachází 33 km od Zlína na úpatí Beskyd a Javorníků. Je rozloženo v údolí Vsetínské Bečvy, která je přirozenou osou horské krajiny a dělí město na dvě části – Horní a Dolní město.

Historie

První písemná zmínka o městu pochází z roku 1308. Ale až v 16. století se na zdejších kopcích objevili pastevci ovcí a koz, kteří dali tomuto kraji jméno – Valaši. Za Třicetileté války Vsetín proslul povstáním odbojných Valachů proti Habsburkům. Vzbouřencům se dokonce v roce 1638 podařilo odrazit početné císařské vojsko táhnoucí na město. Za to ale Valaši zaplatili krvavou daň. Po porážce povstání v roce1644 bylo dvě stě vzbouřenců popraveno, Vsetín a vesnice v okolí byly vypáleny.

V 17. století město zažívalo neklidnou dobu nejen kvůli Třicetileté válce. Vydrancovali ho Turci, Tataři a počátkem 18. století i Uhrové. Lepší časy přišly až v polovině 19. století. Hlavně díky bohatým zásobám dřeva v okolních lesích vznikaly první továrny. Právě ve Vsetíně začínali své podnikání Thonetové a Kohnové, legendy nábytkářského průmyslu. Věhlasu se těšily také místní sklárny. Díky nebývalému rozvoji se začala stavět železniční trať spojující Vsetín se světem, ale i školy nebo nemocnice.

Malé zemědělské městečko se proměnilo v průmyslové město. Další impuls přišel ve třicátých letech 20. století, kdy byl starostou továrník a vynálezce Josef Sousedík. Opět se stavěly nové školy, pošta i jiné veřejné budovy. Byla založena vsetínská Zbrojovka. V dalších desetiletích se město výrazně rozrůstalo hlavně díky ní a těžkému průmyslu.

Památky ve Vsetíně

- Vsetínský zámek a zámecký park Bývalý panský dvůr "Maštaliska"
- Stará radnice Nová radnice
- Římsko-katolický kostel Panny Marie a fara
- Evangelické kostely Dolního a Horního sboru
- Barokní sochy Immaculata a Jana Nepomuckého Kříž na bývalém hřbitově na Sychrově, kříž na Dolním náměstí a barokní kříž u kostela - - Barokní kašna na Horním náměstí
- Občanská záložna
- Měšťanský dům čp. 339
- Funkcionalismus – budova Komerční banky, OD Rodinger, MŠ Kobzáňova Vodní elektrárna u Křivačkárny Venkovský dům a sušárna ovoce Židovský hřbitov Planetka Vsetín Hvězdárna Vsetín

Pěší turistika

Na Valašsku, tedy i ve Vsetíně a okolí patří mezi nejoblíbenější formy turistiky pěší turistika. Té se věnují zejména starší lidé a rodiny s dětmi – ti jsou vůbec nejčastějšími návštěvníky na Valašsku. Turistické trasy jsou dobře značené a je jich dostatečné množství. Naučné stezky jsou přímo ve Vsetíně tři:
- Naučná stezka Tesák s 23 zastaveními o délce 27 km
- Okolím Vsetína s 13 zastaveními o délce 7 km
- Semetínské rybníky se 2 zastaveními. Naučnou stezkou Okolím Vsetína se dostaneme do údolí Velký Skalník ke skalnatému útvaru Valova skála. Ta dosahuje výšky 38 metrů a je to nejvyšší skalní útvar Vsetínských vrchů.

Cykloturistika

Valašsko se svým rázovitým stylem krajiny nabízí množství rozmanitých cyklotras. Ze kterých si vybere náročný biker na horském kole, ale také rodina s dětmi na pohodovou vyjížďku. Na Hornovsacku jsou pro horská kola určeny například cyklotrasy Velká podkova o délce 90 km vedoucí přes Cáb, Soláň, Kasárna, Papajské sedlo a Makytu na Vsetín, cyklotrasa Malá podkova, středně náročná trasa kolem Vsetínské Bečvy a okruhy ve Velkých Karlovicích.

Kultura

Vsetín je také velmi kulturní město, konají se tu již tradiční akce jako je například Valašské záření, Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec, který je přehlídkou jak našich, tak i zahraničních souborů, mezinárodní fotosoutěž Interfotoklub, Jazzový festival nebo Letní filmový maraton.

Valašský folklor

Má silné zázemí nejen mezi staršími generacemi, ale také mezi mladými lidmi. Dokazují to zejména vsetínské soubory písní a tanců Jasénka a Vsacan. Tyto soubory sdružují několik cimbálových muzik, ale také soubory pro děti Vsacánek a Malá Jasénka a ženský pěvecký sbor Jasénčanky. Mezi Valašský folklor nemusíme počítat pouze taneční soubory a cimbál, ale také dobré jídlo, tedy klobásy, škvarky, frgály a oblíbenou slivovici.

Sjezdové a běžecké lyžování

Pro Valašsko jsou typické hory a s nimi souvisí také lyžování. Ve Vsetíně si můžete dobře zalyžovat v oblíbeném areálu Horní Jasenka. Najdete zde jak mírné sjezdové tratě pro děti, tak i středně těžké tratě a snowpark. Velmi vyhledávanou aktivitou je také noční lyžování. Na území města se nachází ještě jedna nenáročná sjezdovka pro rodiny s dětmi a to u horské chaty na Vsackém Cábu.

Městem také prochází několik běžeckých tratí. Například trasa podél Bečvy do Janové nebo směrem na Dušnou, vede tu také trasa nad Janišovem směřující na Baťkovou. Občas také využívají běžkaři trať z centra města směřující k bývalému areálu Zbrojovky. Kromě toho je Vsetín výchozím bodem pro zajímavé běžecké trasy různých délek a náročností směřujících na Javorníky nebo Vsetínské vrchy.

Lyžování v blízkém okolí

Mezi nejznámější lyžařské oblasti na Valašsku patři bezesporu Pustevny a oblast Horního Vsacka a Soláně. Na Pustevnách se nachází deset sjezdovek od nejlehčích až po ty náročné. Vede zde také několik vyhledávaných běžeckých tratí. Na Horním Vsacku patří mezi nejvyhledávanější sjezdovky Razula, Kohútka, Bambuch, Machůzky, Kasárna a Soláň. Strojově upravená běžecká stopa s nádhernými výhledy vede od Papajského sedla přes Kohútku, Kasárna až k Tabulím, nebo z Dušné přes Cáb, Soláň a Třeštík.

Zimní sportovní střediska už ale dnes nemusí být jen o lyžování, mezi novinky patří třeba snowtubing – sjezd zasněženého svahu v upravené 250m dlouhé dráze na speciálních člunech.

Zajímavosti v okolí:
- Karlovské údolí
- Lačnovské skály
- Čertovy skály

Vsetín

adresa: Svárov 1080, 755 01  Vsetín
telefon: +420 571 491 111
e-mail: posta@mestovsetin.cz

www.mestovsetin.cz

Akce města Vsetín a okolí

8.9.2017, 19:00 – 9.9.2017, 23:59
Hlavním headlinerem dvoudenního 19. ročníku multižánrového festivalu Valašské záření ve Vsetíně bude zpěvačka Ewa Farna s kapelou,... více
8.9.2017, 19:00 – 20:00
Hlavním headlinerem dvoudenního 19. ročníku multižánrového festivalu Valašské záření ve Vsetíně bude zpěvačka EWA FARNA,... více
8.9.2017, 20:00 – 22:00
Další hvězdou 19. ročníku multižánrového festivalu Valašské záření ve Vsetíně bude zpěvák, bavič, ale také výtvarník IVAN... více
13.7.2017 – 31.8.2017, 23:59
Dům kultury Vsetín nabídne v letních prázdninových měsících hned několik koncertů a projekcí letního kina. Každý čtvrtek se tak... více
28.10.2017, 7:00 – 12:00
V sobotu 13. května bude zahájena letošní sezóna farmářských trhů, které každoročně probíhají na vsetínském Dolním náměstí, a... více
16.12.2017, 19:00 – 22:00
Dům kultury Vsetín přichází také pro letošní 27. podzimní sezónu s nabídkou tří tanečních kurzů pro žáky základních škol,... více