Divadelní spolek JEDL - Zahradníček / Vše mé je tvé - divadlo Rokoko

Vždyť všechno mé je tvé a všechno tvé je mé a ty a já jedno jsme.

Divadelní spolek JEDL - Zahradníček / Vše mé je tvé - divadlo Rokoko
  • Adresa:
    Václavské náměstí 38
    Praha 1 110 00

Jan a Marie Zahradníčkovi byli manželé 15 let, z nichž byl on 9 roků vězněn v komunistickém lágru. Po jeho zatčení v roce 1951 byla Marie s jejich třemi dětmi vystěhována z bytu, aby skončila na státním statku bez vody, elektřiny a topení. Když byl vězněn, jejich dvě dcery zemřely na otravu houbami. Byl propuštěn na pohřeb s tím, že už se nemusí vracet, ale pak jej stejně odvezli zpět do vězení. Marie přesto stihla počtvrté otěhotnět. Své čtvrté dítě viděl Jan až v jeho třech letech. Čtyři měsíce nato zemřel.

Devět let manželství na dálku, devět let dopisního otcovství, devět let lásky přes papír. A mezi řádky všechen ten existenční shon, bolest i smíření.

Inscenace vznikla ke 115. výročí básníkova narození.

Za režii inscenace Zahradníček / Vše mé je tvé získal Jan Nebeský nominaci na Cenu Divadelních novin a mezi nominovanými byl i Saša Rašilov za roli komunistickým režimem pronásledovaného básníka Zahradníčka. V Cenách divadelní kritiky měla inscenace velký úspěch. Lucie Trmíková za roli Marie vyhrála v kategorií ženský herecký výkon roku a Saša Rašilov byl za ztvárnění básníka nominován na mužský herecký výkon roku. Inscenace se podle poroty stala inscenací roku 2020. 

HRAJÍ: Saša Rašilov a Lucie Trmíková
NA TRUBKU DOPROVÁZÍ: Ladislav Kozderka

INSCENAČNÍ TÝM
SCÉNÁŘ: Lucie Trmíková
REŽIE A SCÉNA: Jan Nebeský
HUDBA: Matouš Hejl 
KOSTÝMY: Petra Vlachynská 

"Jan Nebeský umí poezii okamžiku stvořit z minima, i z předmětů naprosto banálních. ...Trmíková umí skvěle zahrát stavy, kdy člověka nepojmenovatelný strach a zoufalství doslova rozervává zevnitř. Nebeského inscenace je vroucím portrétem Marie Zahradníčkové i její poctou." Jana Machalická

"Hra navzdory  obsahu není hrou truchlivou, nýbrž příběhem antických parametrů, který ústí v katarzi tak jednoznačnou, že ani cynik nepopře tichou úctu." Alena Scheinostová

Projekt podpořili: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury.

Termíny