Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků

20. duben 2022, 13:41
Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků

Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sportů, v posledních letech se ale těší stále větší oblibě u návštěvníků v letním období a mnoho turistů míří do malebného městečka, které je právem označováno za západní bránu Krkonoš i na jaře a na podzim, aby si užili klidné dny v horách mimo hlavní turistickou sezónu.

Pokud hledáte místo, kde se snoubí sport, zábava, odpočinek a kouzelná krkonošská příroda, středisko rozkládající se v údolí říčky Mumlavy je ta pravá volba. Klidnou a pohodovou dovolenou si tu užívají nejen rodiny s dětmi, ale i mladé páry a senioři. V nepřeberné možnosti aktivit si tu každý najde tu svoji.

Hlavním cílem většiny návštěvníků, kteří do Harrachova zamíří je Čertova hora, která nabízí klidné procházky, adrenalinová dobrodružství i mnoho dalších neopakovatelných zážitků. Na její vrchol ve výšce 1020 m.n.m. vozí celoročně turisty čtyřsedačková lanovka. Trasa lanovky přímo lemuje profil Mamutího můstku a tak si pohodlně z bezprostřední blízkosti a z pohodlí sedačky mohou cestující prohlédnout jeden z pěti největších skokanských můstků na světě.

Přímo u horní stanice lanovky začínají a zároveň tři různě dlouhé vycházkové okruhy, na kterých se nacházejí dvě vyhlídky. Obě poskytují krásný výhled a jsou vybavené přístupovou rampou s mírným sklonem, díky tomu si výhled do krajiny mohou vychutnat i starší osoby a malé děti.

Na první z nich je z výšky vidět téměř celý Harrachov a jako na dlani máte před sebou panorama západních Krkonoš a Jizerských hor. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až do sousedního Polska. V terénu se přehledně zorientujete díky vyřezávané orientační mapě.

Přímo u vyhlídky se tyčí jeden z jedenácti menhirů, které vrchol hory lemují. Další obří kameny jsou dál na cestě směrem ke sjezdovým tratím v Rýžovišti a na samotném vrcholu hory. Přibližně 500 metrů dlouhý okruh, který dává možnost dech beroucích výhledů na krkonošské hřebeny z druhé strany Čertovy hory, je možné se vrátit zpět k lanové dráze a pohodlně se svézt zpět do Harrachova. Zajímavostí je, že první vycházková trasa má při pohledu z výšky tvar srdce.

Další vyhlídka se nachází v horní části sjezdovky Červená II. Výhled z ní je na všechny světové strany a je oblíbeným místem na pozorování západu slunce. Když počasí přeje, jsou vidět nejen hřbety Krkonoš, ale až do Jizerských hor a na Ještěd. Cesta k ní vede druhou nebo třetí vycházkovou trasou.

Lanovka je ideální start pro cyklisty i výletníky, na sedačkách se dají vyvézt nejen kola a koloběžky, ale i dětské kočárky a domácí mazlíčci. A z Čerťáku už se dá pohodlně vyrazit bez zbytečného stoupání do kopce dál směrem ke hřebenům. Oblíbeným a i dostupným cílem turistů i cyklistů je horská chata Dvoračky.

Harrachov a jeho okolí patří k místům s největším počtem značených cyklotras v celé České republice. Cyklotrasy a cyklostezky jsou oblíbené i proto, že jsou propojené s cyklotrasami v Jizerských horách a v Polsku v okolí Szklarské Poreby. Cyklisté mohou využít i cyklobus, který spojuje Harrachov s dalšími místy v Krkonoších a umožňuje tak další varianty delších výletů.

Středisko je oblíbené hlavně u rodin s dětmi, protože svoji povahou se řadí ke klidnějším horským místům. A děti se tu vyřádí na každém kroku. Hned u výstupu z horní stanice lanovky na ně čeká obrovské nafukovací bludiště. U dolní stanice se pak rozkládá dětský park, který nabízí spoustu zábavy i dobrodružství. Parku vévodí obří nafukovací trampolína a velký dřevěný hrad, menší děti osloví skákací nafukovací Lumpík. Největší zájem dětí si vysloužili Hopsinky, což jsou gumové obří koule, po kterých děti různě přeskakují. Hopsinková  hřiště jsou dvě, jedno pro větší a druhé pro menší děti. Vstup do dětského parku je s jízdenkou na Čertovu horu zdarma, vstupenku lze ovšem zakoupit i samostatně v pokladně lanové dráhy. Větší děti i dospělí si pak mohou vyzkoušet svoji šikovnost a stabilitu na oblíbené Slackline, na které trénují rovnováhu a držení těla naše i světové sportovní hvězdy a především u lyžařů je to významná součást suchých tréninků.  

Harrachov je místem, kde je o zábavu postaráno za každého počasí. V teplých a slunečných dnech se mohou návštěvníci vydat do lanového centra, nebo za adrenalinovou zábavou do Vertical parku. Oblíbeným místem je  bobová dráha s Monkey parkem, jízda na čtyřkolkách, lovení kešek v rámci geocachingu. K návštěvě láká také golfové hřiště se simulátorem, venkovní i vnitřní tenisová hřiště, koupaliště s minigolfem a mnoho dalších multifunkčních hřišť. Příznivci adrenalinu se mohou těšit na  rafty a vodácké aktivity, bungee jumping, tandemové skákání a paragliding.

Pro dny, kdy počasí nepřeje, je tu squash, bowling, fitness centrum, relaxační a wellness centra s bazény a hned několik kulturně – vzdělávacích aktivit.

Mnoho turistů míří například do nejstarší české fungující sklárny. Vznikla před třemi sty lety v roce 1712 a sousedí s minipivovarem, kde se stáčí extra silné dvanáctky František a Čerťák. Každoročně se zde v druhé polovině června pořádají pivní slavnosti doprovázené živou hudbou a možností veřejné prohlídky sklárny. Sklárna je sama o sobě unikátním muzeem, v městečku pod Čertovou horou se ale ukrývá také lesnické muzeum Šindelka, hornické muzeum, a unikátní zajímavostí je zdejší muzeum lyžování.

Na své si v Harrachově přijdou i milovníci dobrého jídla. Ti si mohou vybrat hned z několika útulných restaurací, které v létě lákají k posezení na zahrádkách a degustaci některé z lahodných místních specialit. Rodinný a domácký pocit dodávají středisku desítky malých penziónů, nároční návštěvníci si pak mohou vybrat ubytování mezi moderními luxusními apartmány či čtyřhvězdičkovými hotely.

Těm, kdo chtějí prožít svoji dovolenou naplno a přitom i šetřit rodinný rozpočet je určena věrnostní karta HARRACHOV CARD. Kartu obdrží návštěvníci zdarma na dobu pobytu u partnerských ubytovatelů v Harrachově nebo je možné ji koupit na prodejních místech v Harrachově za cenu 200 Kč s platností na 2 měsíce. Harrachov card nabízí slevy a bonusy na mnoho služeb a aktivit, a to z oblasti sportu, kultury, gastronomie, wellness i zábavy.

Další důležité informace, které by se vám mohly hodit při plánování letní dovolené, víkendového pobytu nebo výletu do Harrachově najdete na webech www.skiareal.comwww.harrachov - info.czwww.harrachov.czwww.harrachovcard.cz.

 

Jak se k nám dostanete?

Autem po silnici I/10 z Prahy přes Mladou Boleslav, Turnov a Tanvald. Od Hradce Králové na Jičín, Horka u St. Paky, Jilemnici a dále po silnici I/14 do Harrachova. Od Liberce po silnici I/14 do Harrachova. Vlakem do stanice Harrachov, odkud je v letní i zimní sezoně autobusový spoj do Harrachova. Autobusem je pravidelné linkové spojení z Prahy, Brna a Liberce.

Sportovní areál Harrachov a.s.

adresa: Harrachov 225, Harrachov, 51246
telefon: +420 481 529 353
email: [email protected]

www.skiareal.com

Zajímavé akce a nabídky

1.1.2023 – 31.12.2023, 23:59
Při návštěvě areálu Sklárny a minipivovaru Novosad a syn Vám vřele doporučujeme zakoupit si i vstupenku na prohlídku sklárny a projít... více