Hrady a zámky – ideální na románky

14. srpen 2023, 11:48
Hrady a zámky – ideální na románky

Pohled do zákulisí císařské svatby, hledání brány do pekla či nádherné vyhlídky do romantické krajiny nabízí hrady a zámky Máchova kraje. Za jeden den stihnete i dva, nebo si můžete udělat nekolikadenní výlet a poznat jedinečná místa, která se stala inspirací Karla Hynka Máchy.

Hrad Bezděz – strážce obchodních stezek 

Gotický hrad vznikl už v 13. století za účelem ochrany královského panství i obchodních stezek. Několikrát zde pobýval i Karel IV., který nechal založit nedaleko hradu Velký rybník, později přejmenovaný na Máchovo jezero. Stal se inspirací několika umělců – Elišky Krásnohorské, Josefa Mánese a samozřejmě K. H. Máchy. Dnes je návštěvníkům zpřístupněn prohlídkový okruh vedoucí přes hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác až na II. nádvoří. Zabere vám 40 minut a lístek vás vyjde na 120 Kč (v ceně lístku je i krásný výhled na Lužické hory, Ještěd nebo Ralsko). 

Počet prohlídkových okruhů: 1 
Cena vstupenek: 120 Kč 
Více informací najdete zde: www.hrad-bezdez.eu

Zámek Zákupy – tady oženili Ferdinanda 

Bývalé letní sídlo Habsburků se nachází v městě Zákupy asi 10 kilometrů od České Lípy. Původně gotická tvrz se postupně proměnila na renesanční sídlo, které si zamiloval například císař František Josef I. Líbit se vám určitě bude zámecká kaple, kde mimo jiné proběhl sňatek následníka trůnu Ferdinanda d’Este s Žofií Chotkovou. Všechny prohlídkové trasy vám pak nabídnou pohled do bohatě vybavených a vyzdobených místností habsburských císařů. Zvláštní atmosféru pak zažijete na nočních prohlídkách v doprovodu Kateřiny Schrattové, přítelkyně císaře Františka Josefa I. 

Počet prohlídkových okruhů: 6 
Cena vstupenek: 120–140 Kč (podle prohlídkového okruhu) 
Více informací najdete zde: www.zamek-zakupy.cz

Zámek Doksy – nepoznaný skvost Valdštejnského panství

Přestože jej nechali postavit už v 17. století, zámek v Doksech byl veřejnosti po dlouhá staletí nepřístupný. Poté co byl zabaven po II. světové válce nejvýznamnějším majitelům z rodu Valdštejnů byl využíván jako armádní posádky, výzkumné tankové středisko či střední odborné učiliště a internát. V roce 2015 přešel zámek do majetku města Doksy a po prvních velkých rekonstrukcích byl v roce 2019 poprvé zpřístupněn široké veřejnosti. Na zámku naleznete moderní prohlídkových okruh věnovaný rodu, který se nejvíce zasloužil o rozvoj zámku a jeho velkého parku, také jedinečné muzeum nejslavnějšího českého komiksu Čtyřlístek, ale také městskou knihovnu, galerii a regionální turistické informační centrum.

Počet prohlídkových okruhů: 1
Cena vstupenek: 130 Kč
Více informací najdete zde: www.zamekdoksy.cz

Kokořín – ráj pohádek 

Skalní tvrz, sídlo loupeživých rytířů, ale i strategické obchodní místo. Tím vším býval kdysi hrad Kokořín, postavený už v roce 1320. V 17. stolení ale začal chátrat a pomalu se z něj stávala zřícenina.  Naštěstí o téměř dvě stě let později prošel rekonstrukcí a získal tak svůj současný novogotický kabát. Dominantou hradu je 38 metrů vysoká věž s kamennou helmou. Odtud je krásný výhled na celé CHKO Kokořínsko. Exteriéry hradu lákaly a dodnes lákají filmaře. Hradby jste tak mohli vidět například v pohádkách Princezna se zlatou hvězdou, Kouzelný měšec či Korunní princ. 

Počet prohlídkových okruhů: 2 
Cena vstupenek: I. + II. prohlídkový okruh 90 Kč, samostatný II. okruh 40 Kč 
Více informací najdete zde: www.hrad-kokorin.cz

Houska – brána do pekel 

Téměř ukrytý v lesích a jen 11 kilometrů od Kokořína se nachází hrad Houska, který je kombinací gotického hradu a renesančního zámku. Hned na první pohled vás jistě uchvátí skála, na níž je postaven, a která jím i částečně prostupuje. O Housce se tradují různé legendy. Podle jedné z nich tudy vede brána přímo do pekla a v podzemních chodbách mají být pohřbeny kostry „nelidí“. Podle jiné pověsti okolí hradu střeží mnich v černé kápi a dává pozor na ty, kteří by zde chtěli pobýt v noci, nebo zde dokonce přespat. Sami se můžete přijít přesvědčit. Kromě toho tu mají i ručně vyřezávané mechanické peklo inspirované Danteho Božskou komedií s jedenácti obrazy, které zobrazují hříšníky a pekelné tresty. 

Počet prohlídkových okruhů: 1 
Cena vstupenek: 130 Kč 
Více informací najdete zde: www.hradhouska.cz