Kabaret Winton - Švandovo divadlo na Smíchově

Příběh o hledání domova i vlastní krve navzdory dějinám v přitažlivém kabaretním žánru – se zpěvem, tancem, stepem i podmanivou živou hudbou přímo na jevišti.

Kabaret Winton - Švandovo divadlo na Smíchově
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

669 dětí dostal během prvních osmi měsíců roku 1939 Nicholas Winton a jeho spolupracovníci z pomnichovského Československa. 

V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, než se opět vrátil do Velké Británie. I odtud však v organizaci transportů do Anglie pokračoval. Vše definitivně zastavilo až vypuknutí druhé světové války. Ačkoli to tenkrát nebylo tak zjevné, oněm 669 dětem prokazatelně zachránil život. Jejich rodiny zpravidla skončily v koncentračních táborech. Děti, díky němu přežily. V jiných rodinách, v jiných zemích. A na vše se na další desítky let zapomnělo.

Až ke konci 80. let se příběhu Nicholase Wintona začala věnovat média. Odhalovala postupně příběhy i některých z tzv. Wintonových dětí. Většina z nich se po válce natrvalo do své rodné země už nevrátila. Nebyl důvod, někdy ani možnost. Šest let je v životě dítěte dlouhá doba. Ve své rodné zemi byli cizinci.       

Silvestr roku 1938. Část území Československa už musela být odevzdána Německu, ale většina lidí stále nechce připustit, že by mohlo být ještě mnohem hůře. Kdo by se chtěl trápit temnými vyhlídkami… Je poslední den roku a má se slavit. Kabaretiér Kašpar a krásná zpěvačka Lina se postarají o pestrou zábavu – zpívají, tančí, stepují… a navíc je tu tombola! I společnost večera je pestrá - vzácní hosté z Anglie, domácí velkopodnikatelé, či obyčejná židovská rodina s malou dcerkou Ester. Ta má navíc dnes i narozeniny!

Nastává nová doba, která ale tolik bezstarostnosti už zdaleka nepřinese. Rodiče Ester jsou postaveni před volbu, zda poslat svoji dcerku do neznáma. A kterou z nich – větší Ester, která už se o sebe v mnohém postará sama, ale bude si stýskat, nebo nemluvně Haničku? A co když je to všechno jen zbytečný povyk a stačí pár týdnů počkat, vše se uklidní a budou žít jako dřív. Copak mohou svěřit svoji dcerku někomu, kdo nabízí děti v katalogu jako zboží? Čas i doba jsou neúprosní, je nutné se rozhodnout.

Dávný příběh ožívá na konci 80. let, kdy do hotelu Šroubek, dávno už ovšem přejmenovaného na hotel Evropa, přijíždí akurátní a dosti divně se chovající stará dáma – Mrs. Johnson. Prý tady kdysi jezdila na kole. Personál si o ní myslí své, ale přeci jen je tu někdo, kdo značně zneklidní. A nervozita stoupá i u Mrs. Johnson. Zdá se totiž, že tu potkává osoby, které považovala dávno za mrtvé. Nebo ji jenom klame paměť a vidí, co vidět chce?

OSOBY A OBSAZENÍ
MATKA/LUDMILA: Bohdana Pavlíková     
MRS. JOHNSON: Jaroslava Pokorná/Dana Syslová
OTEC: Tomáš Petřík
ESTER 13 LET: Sára Lutovská/Katarína Mišejková               
BENJAMIN: Tomáš Červinek
KAŠPAR: Miroslav Hanuš
ZPĚVAČKA LINA: Andrea Buršová
NICHOLAS WINTON: Matěj Anděl     
DOREEN WARRINEROVÁ/HANNAH: Anna Grundmanová
MARTIN BLAKE: Marek Frňka (původně Petr Kult) 
KERSTIN: Anežka Šťastná
BARTÁK/RECEPČNÍ: Robert Jašków
OBŘADNÍK: Jacob Erftemeijer  
PIANISTA: Zdeněk Dočekal/Martin Rada

INSCENAČNÍ TÝM
REŽIE: Martin Františák
NÁMĚT A PRVNÍ VERZE SCÉNÁŘE: Kateřina Tučková
SCÉNÁŘ: Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv
DRAMATURGIE: Martina Kinská
SCÉNA A KOSTÝMY: Marek Cpin
HUDBA: Ivan Acher
PIANOVÉ PARTY: Michal Nejtek
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: Tomáš Rychetský, Denisa Musilová
SPOLUPRÁCE NA STEPU: Jana Hanušová
DOPLŇUJÍCÍ REŠERŠE A ASISTENT REŽIE: Vít Kořínek
PRODUKCE: Tereza Marková
INSPICE: Blanka Popková

Autorská práva Markéty Nekolové zastupuje AURA-PONT s. r. o., Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4. Autorská práva Kateřiny Tučkové zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura z. s., Krátkého 143/1, Praha 9. ​

Termíny