DOX - Experimentální činohra Pan Pros režiséra Jana Nebeského

2.10.2019, 19:00 – 10.10.2019, 20:15

V Centru současného umění DOX ve spolupráci s divadelním spolkem JEDL vzniká nová inscenace Pan Pros režiséra Jana Nebeského, scenáristky a herečky Lucie Trmíkové a herce Davida Prachaře.

DOX - Experimentální činohra Pan Pros režiséra Jana Nebeského
  • Adresa:
    Poupětova 1
    Praha 7 170 00

Činohra Pan Pros je autorskou variací beckettovských témat a motivů při příležitosti 30. výročí úmrtí Samuela Becketta, dramatika, prozaika a nositele Nobelovy ceny za literaturu.

DOX touto inscenací realizuje strategii koprodukční podpory českých tvůrců s nezaměnitelným uměleckým přístupem a přispívá ke vzniku nových děl na hranici žánrů.

Premiéra se koná 2. října, reprízy v letošním roce 6. října, 9. a 10. prosince, vždy od 19 hodin v DOXu.

Centrum současného umění DOX při příležitosti 30. výročí úmrtí Samuela Becketta († 22. 12. 1989) oslovilo divadelního režiséra Jana Nebeského, který se výrazně podílel na výjimečné éře Divadla Komedie v druhé polovině devadesátých let. Nebeský se tak po čtvrt století, kdy vznikla v Divadle Komedie jeho slavná inscenace Konec hry, vrací k Samuelu Beckettovi, fascinujícímu irskému dramatikovi, prozaikovi a nositeli Nobelovy ceny za literaturu. Beckettovská témata a motivy autorsky přetváří a upravuje přímo pro galerijní prostory Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích. „Plán vrátit se k Beckettovi vznikl v JEDLu už před dvěma lety a nabídka DOXu se tak protnula s naší vizí, prostor galerie se ukázal pro tento projekt jako ideální,“ doplňuje Lucie Trmíková.

„Svou hloubkou pohledu na svět a realitu, svým porozuměním má Jan Nebeský k dramatikovi Beckettovi tak blízko jako málokterý český činoherní režisér,“ vysvětluje Viliam Dočolomanský, šéfdramaturg živého umění DOXu, proč oslovil právě Jana Nebeského. „Nebeský svým výrazným tvůrčím rukopisem přetváří beckettovská témata a motivy do experimentální činohry s názvem Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří. Premiéra se odehraje v prostorách DOXu 2. října 2019.“