Móda na Designbloku ve znamení mezinárodní konfrontace a svobody

9. říjen 2015, 8:34
Móda na Designbloku ve znamení mezinárodní konfrontace a svobody

Sedmnáctý ročník Designbloku bude tradičně věnován kromě designu také módě a šperku. Na Škoda Design Runway, která bude umístěna v hlavní hale Průmyslového paláce pražského Výstaviště, se představí dvanáct módních kolekcí ze sedmi evropských zemí. V Openstudiu budou módní návrháři zastoupení formou prodejních výstav, stejně jako designéři šperku a módních doplňků.

Letošní hvězdou módní sekce Designbloku je Irina Dzhus, módní návrhářka původem z Ukrajiny která představí svou kolekci Totalitarium. Ta je inspirovaná totalitními režimy, hraje si s inspirací totalitními kolekcemi a přitom klade důraz na individualitu. Značka DZHUS výrazně zaujala na letošním podzimním pařížském fashion weeku a návštěvníci budou mít příležitost rafinovanou tvorbu Iriny Dzhus obdivovat v sobotu 24. října v Praze. Kolekce příhodně zapadá do tématu letošního Designbloku, kterým je Svoboda. Dalším významným hostem módní sekce bude nastupující hvězda a vítězka prestižní soutěže Lichting 2015, holandská návrhářka Nikki Duijst. Ta byla vybrána do soutěže Designblok Diploma Selection. Diplomanti se představí v celkem třech blocích přehlídek před prestižní mezinárodní porotou.

Z nich bude v rámci slavnostního večera zvolen vítěz, který získá výhru 1000 Eur a možnost samostatné prezentace na Designbloku´16. V soutěži jsou letos významně zastoupeni absolventi nizozemských akademií. Nechybí ale ani diplomanti z Německa, Španělska, Polska, Estonska, Slovenska nebo České republiky.

Openstudio bude mít celý blok věnovaný prodejním výstavám českých módních návrhářů. Návštěvníci se mohou těšit na nejnovější kolekce Moniky Drápalové, Zhanny Belskaye, nebo Hany Zárubové a její nové kolekce TOTO E, která vznikla ve spolupráci s grafickou designérkou Martinou Černou a jejím ústředním motivem je vlk. Jedná se o první dětskou autorskou kolekci renomované designérky.

V módní části Designbloku klademe vždy důraz na autorský design. Z tohoto důvodu vybíráme kolekce, které podle našeho názoru splňují tato náročná kritéria autorského rukopisu a inovativního designu,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku. „Návštěvníky určitě potěší, že letos budou moci spatřit přehlídky i prodejní výstavy designu a šperku na jednom místě. A vše bude zahrnuto ve vstupence na Designblok ,“ doplňuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Mezi designéry šperku nalezneme například novou kolekci Abrakadabra! od Janji Prokić, autorskou kolekci Blueberries, geometrickou kolekci Dany Bezděkové nebo diamantové poklady designérky Věry Novákové. Jiří Belda bude na Designbloku slavit 100 let výročí své šperkařské firmy. Nastassia Alejnikava představí kolekci autorských brýlí.