Jubilejním 10. laureátem Ceny Michala Ranného se stal Vladimír Kokolia

20. srpen 2019, 11:29
Jubilejním 10. laureátem Ceny Michala Ranného se stal Vladimír Kokolia

Cena Michala Ranného je udělována umělcům, kteří zásadním způsobem obohatili českou vizuální kulturu a zároveň ovlivňují nastupující generaci umělců. Jakožto jubilejního desátého laureáta vybrala odborná komise Vladimíra Kokoliu, jenž vede ateliér grafiky na Akademii výtvarných umění v Praze. Cena mu bude slavnostně předána 4. září v Místodržitelském paláci. 

Cenu Michala Ranného uděluje od roku 1999 každé dva roky Společnost přátel Moravské galerie, spolupořadatelem je Moravská galerie. Prvním laureátem se stal Dalibor Chatrný, následovali Miroslav Šnajdr, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová, Daniel Balabán, Václav Stratil a Marian Palla.  

Během letošního zasedání odborné komise obdržel většinu hlasů malíř, kreslíř a grafik Vladimír Kokolia. Narodil se v roce 1956 v Brně a po absolvování Střední školy uměleckoprůmyslové
v Uherském Hradišti nastoupil do malířského ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze.
V roce 1990 se stal vůbec prvním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, v roce 2012 byl oceněn prestižní Cenou od Dalibora Chatrného, jež je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. „Vladimír Kokolia patří k nejvýraznějším představitelům generace českých umělců nastupujících v osmdesátých letech 20. století. Jeho Ateliérem grafiky II, který na vede na pražské AVU od roku 1992, prošla již celá řada významných současných výtvarníků, mezi nimi například Kateřina Šedá,“ dodává člen odborné poroty Petr Ingerle.  

Slavnostní předání Ceny Michala Ranného laureátovi se bude konat 4. září v Barokním sále Místodržitelského paláce. Díla Vladimíra Kokolii je možné si prohlédnout v Pražákově paláci v rámci intervence do expozice moderního umění.