Upozornění

S ohledem na současnu situaci si prosíme raději ověřujte u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. I když se maximálně snažíme, nemůžeme ručit za správnost všech zveřejněných termínů na kdykde.cz. Díky za pochopení.

PRODANÁ NEVĚSTA NA PRKNECH PROZATÍMNÍHO, STAVOVSKÉHO A NÁRODNÍHO DIVADLA V LETECH 1868 AŽ 2020 - Divadlo Komedie

KOMICKÁ OPERA O VĚRNÉ LÁSCE A ZRÁDNÝCH INTRIKÁCH, SNU O DIVADLE NÁRODNÍM A ZRODU ČESKÉHO HERCE.

PRODANÁ NEVĚSTA NA PRKNECH PROZATÍMNÍHO, STAVOVSKÉHO A NÁRODNÍHO DIVADLA V LETECH 1868 AŽ 2020 - Divadlo Komedie
  • Adresa:
    Jungmannova 15/1
    Praha 1 110 00

„Již čas, aby postaven byl chrám dramatické musy české! Neboť Národní divadlo jistě má býti chrámem. A hlasateli lidské vůle, kněžími tohoto chrámu, nechť nám jsou herci čeští."

Autorská inscenace reflektuje zásadní události novodobých československých dějin, jež se odehrávaly na scénách Národního divadla coby symbolu české státnosti. Zaměřuje se na pozici herců a problematiku jejich politické angažovanosti. Krizové dějinné okamžiky tvůrci přibližují na půdorysu tradiční české opery - Prodané nevěsty. Ta je zde nahlížena jako typický prvek identity českého národa. Jako stálice českého repertoáru, ke které se národ utíkal schovat, když bylo nejhůř. Vstupte s námi do malovaného obrázku našeho venkova, který se nikdy neuskutečnil. Zažijte poklepání na základní kámen Národního divadla, příběh o lásce, zradě a intrikách.

Inscenace vznikla jako absolventská práce studentů KALD DAMU v divadle DISK.

Režijní tandem Petr Erbes a Boris Jedinák za tuto inscenaci získali Cenu ředitele festivalu Setkání/Encounter 2019. Martin Zetel ocenil jejich originální a sebeironickou brutalitu, kterou reflektují českou národní historii, a také nápaditou dekonstrukci operního pokladu českého národa.