Upozornění

V souvislosti se zrušením většiny akcí, bohužel nemůžeme ručit za správnost termínů akcí uvedených na kdykde.cz.  Děkujeme za pochopení.

Jubilejní dvacátou sezonu letos zahájí Klub vojenské historie Bohumín

5. duben 2019, 12:37
 Jubilejní dvacátou sezonu letos zahájí Klub vojenské historie Bohumín

Bunkr Na Trati rozjíždí dvacátou sezonu, láká na muniční bedny

Jubilejní dvacátou sezonu letos zahájí Klub vojenské historie Bohumín v pěchotním srubu Na Trati ve Starém Bohumíně. Zimní přestávku využil k vylepšení prohlídkové trasy. Návštěvníky láká na nově vybavené muniční skladiště s bednami, repliky vnitřních dveří a uzávěry střílen. Bunkr se otvírá veřejnosti už v sobotu 6. dubna.  

„U příležitosti dvacátého výročí zpřístupnění bunkru jsme pro veřejnost připravili zajímavé novinky. Atraktivní jsou především repliky muničních beden pro protitankový kanón vz. 36 a další předměty, kterými se nám podařilo vybavit muniční skladiště. Bohumínský bunkr je tak jedním z mála objektů československého opevnění, které umožňují lidem získat přesnou představu o tom, co se v místnosti určené k uskladnění munice nacházelo,“ vysvětlil Michal Hejda z Klubu vojenské historie Bohumín.

Členové klubu zajistili také osazení vnitřních dveří srubu přesnými replikami, vyrobenými podle předválečných plánů. „Expozici jsme rozšířili také o uzávěry střílen, přes které vojáci pozorovali okolí. Návštěvníci budou mít možnost vžít se do jejich role a vyzkoušet si, jaké to bylo hlídat objekt,“ doplnil Hejda.

Ke dvacetiletému jubileu vydal bohumínský klub speciální turistickou vizitku a propagační předměty objektu rozšířil o kovové placky. Na období letních prázdnin připravuje tradiční noční provázení, dětský den a další akce.

Pěchotní srub může veřejnost navštívit od dubna do konce září každý víkend a také během státních svátků. Klubu se daří i nadále držet příznivé vstupné, dospělí zaplatí 50 Kč, děti do 15 let mají prohlídku zdarma.

Kromě objektu MO-S5 Na Trati, který postupně prochází rekonstrukcí už od roku 1999, pečují bohumínští bunkráci ještě o jeden pěchotní srub, a to MO-S4 Šedá vila. Do jeho opravy se pustili poprvé v roce 2003. Přístupný je po předchozí domluvě a v předem stanovenou dobu. Oba pěchotní sruby vznikly jako jedny z prvních podle francouzského vzoru v letech 1935 - 1936 v rámci ochrany státní hranice.

Více informací lze najít na www.bunkr-bohumin.cz, na Facebooku a Instagramu.