Herbie Hancock koncertuje v Praze! - KONCERT ZRUŠEN!

24.7.2015, 19:00 – 22:00

Herbie Hancock - jedna z největších ikon světového jazzu přijede 24.července zahrát českému publiku do Fora Karlín.

Jen stěží lze v hudebním průmyslu najít někoho, kdo ovlivnil akustický i elektronický jazz a R&B více než Herbie Hancock. Jak kdysi řekl Miles Davis ve své autobiografii: "Herbie je nástupcem Buda Powella a Theloniouse Monka a zatím jsem neslyšel nikoho, kdo by se mohl stát jeho následníkem."

Herbie Hancock, který se narodil v dubnu roku 1940 v Chicagu, byl k dráze profesionálního hudebníka předurčen od narození. Svůj výjimečný talent prokázal veřejnosti už v jednácti letech, kdy s Chicagským symfonickým orchestrem zahrál Mozartův klavírní koncert. Pro jazzový svět, o který se začal zajímat na vysoké škole, Hancocka objevil v roce 1960 trumpetista Donald Byrd. Po dvouleté spolupráci s ním, Philem Woodsem a Oliverem Nelsonem podepsal nadějný klavírista nahrávací smlouvu s Blue Note a jen o rok později debutoval nahrávkou Takin' Off, která nejen díky hitu Watermelon Man zaznamenala okamžitý úspěch. Hancockův pozoruhodný talent neunikl ani Milesu Davisovi, který mu ještě v témže roce nabídl, aby se připojil k jeho kvintetu. Během pěti let, po které s ním působil, natočil Hancock s Davisem, Waynem Shorterem, Ronem Carterem a Tony Williamsem řadu dnes již jazzových klasik jako ESP, Nefertiti nebo Sorcerer.

Koncem 70.let se Hancock vrátil na sólovou dráhu a když v roce 1973 vydal se svojí kapelou The Headhunters album Head Hunters, stal se autorem první jazzové nahrávky, která dosáhla na platinový prodejní statut. V následujících letech měl vždy v hitparádách minimálně čtyři alba současně a po celém světě ho na koncertech vítaly desítky tisíc posluchačů. V 80.letech zahájil sbírku sošek Grammy, kterých do dnešního dne získal rovných čtrnáct a ke kterým si jako jeden z mála jazzových hudebníků mohl přiřadit i Oscara.

Ačkoliv letos oslavil 75 let a jeho hudební kariéra zasáhla již pět dekád, Herbie Hancock je dodnes jedním z nejrespektovanějších pianistů a jazzových experimentátorů. A přestože nikdo předem neví, jakou cestou se při vzniku další nahrávky vydá, jedno je jisté - každou svojí další skladbou zanechá v hudební historii nesmazatelnou stopu.

Foto: Douglas Kirkland