Lidové tradice

14.8.2019, 10:00 – 28.9.2019, 17:00

Město Jablonné v Podještědí a Společnost přátel historie města

LIDOVÉ TRADICE
Zámeček Pachtů z Rájova od 14. srpna do 28. září 2019
Otevřeno pondělí, středa, pátek a sobota od 10 do 17 hodin.

Cena vstupenky: dobrovolné Kč

Město Jablonné v Podještědí a Společnost přátel historie města Jablonného v Podještědí připravilo na konec prázdnin a začátek školního roku v zámečku Pachtů z Rájova výstavu Lidové tradice.
Výstava je zaměřena na původ lidových tradic, zvyků, obyčejů, pověr a pranostik v průběhu roku. Bude se držet křesťanského vnímání liturgického roku: advent – Vánoce – liturgické mezidobí (masopust) - Velikonoce – liturgické mezidobí. Přiblíží věci neodmyslitelně spojené s uvedenými svátky jako např.: adventní věnec, vánoční stromeček, dárky, vánočka, mazanec, pomlázka, beránek či jidáše. Nezapomene se ani na svátky významných světců jako např. svátek Všech svatých (dušičky), sv. Martin, sv. Ondřej, sv. Mikuláš, sv. Silvestr, svátek Tří králů či svátek sv. Filipa a Jakuba (Filipojakubská noc). Mnoho zvyků, obyčejů a pověr má původ ještě v pohanských dobách, ale stále se řada z nich dodržuje. Zmíněny budou i zvyky a obyčeje související se zemědělskými pracemi jako je vynášení zimy a vítání jara, zabíjačky, přípravu půdy, setí a ostatní práce, na poli končící sklizní a dožínkami. Můžete se těšit také na 1. máj, poutě a posvícení či svatby.
Výstavu budou doplňovat trojrozměrné exponáty vytvořené pro tuto výstavu dětmi z místních škol a šikovnými spoluobčany našeho města.

Výstava bude přístupná vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 10 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.
Těšíme se na Vaši účast.
Společnost přátel historie města

Kde:

Zdislavy z Lemberka 335