1930–současnost: České moderní umění

1.12.2018 – 31.12.2019, 23:59

Českou výtvarnou tvorbu po roce 1930 reprezentují díla Františka Muziky, Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, Toyen, Zdeňka Sklenáře, Jana Kotíka nebo Václava Bartovského. Expozice mapuje i umělecké tendence od 60. let do současnosti – Informel, Akční umění, Novou citlivost i postmodernu.

Cykly současného umění

Přízemí Veletržního paláce, vyjma Velké dvorany, po celý rok přístupné zdarma, představuje periodické projekty současného umění.

Moving Image Department – prostor pro pohyblivý obraz prezentující umělecká díla využívající technologie nových médií
Introducing – komorní prostor prezidentského salonku jako místo nejmladší umělecké generace
Poetry Passage – funkcionalistické schodiště jako trojrozměrná báseň

Veletržní palác

Veletržní palác představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Klenot české funkcionalistické architektury, původně určený pro konání veletrhů, je sídlem Národní galerie Praha od roku 1976. Palác byl postaven v letech 1925 až 1928 podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla – v té době jako největší stavba svého druhu na světě. Tehdy sloužil společnosti Pražské vzorkové veletrhy, po druhé světové válce se pak stal palác sídlem několika společností zabývajících se zahraničním obchodem. Do historie budovy se výrazně zapsal 14. srpen 1974, kdy byla téměř zničena obrovským požárem, jehož likvidace trvala až do 20. srpna. V roce 1976 bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci, která trvala velmi dlouho – kompletní oprava budovy byla dokončena až v 90. letech.