Ceny české filmové kritiky po dvanácté. Slavnostní večer budou moderovat herečky Krausová a Hofová

27. prosinec 2021, 21:54
Ceny české filmové kritiky po dvanácté. Slavnostní večer budou moderovat herečky Krausová a Hofová

Členové a členky Sdružení české filmové kritiky už začali hlasovat o nejlepších filmech roku 2021. Dvanácté Ceny české filmové kritiky se totiž blíží.  Slavnostní večer proběhne v sobotu 5. února 2022 v pražském Divadle Archa. Diváky jím provedou moderátorky Anita Krausová a Tereza Hofová.

Rok 2021 přinesl na šest desítek nových celovečerních snímků ucházejících se o hlavní ceny. Mezi nimi několik debutů i mezinárodně úspěšných titulů – hraných, dokumentárních i animovaných.

Další projekty může vyznamenat kategorie Mimo kino, která zahrnuje televizní, online a další počiny, jež se neobjevily v české distribuci. Z loňského roku pokračuje také nová cena pro Nejlepší krátký film.

Necelá padesátka českých filmových kritiček a kritiků o nominacích na ceny začala hlasovat již tento týden. Známé budou v úterý 4. ledna 2022.

Novými moderátorkami jsou Krausová a Hofová

Slavnostní večer 5. února 2022 bude v Divadle Archa moderovat dvojice hereček Anita Krausová a Tereza Hofová. Známé jsou z řady filmových, divadelních i televizních rolí.

Anita Krausová se objevila například ve filmech Marťanské lodě, Špindl, nebo v minisériích Pustina, Bezvědomí, Rapl nebo Vodník, a spolupracuje s divadly od pražské MeetFactory po Národní divadlo Moravskoslezské. Také moderuje v Českém rozhlase a je hlasem řady audioknih a rozhlasových adaptací.

Tereza Hofová hrála například ve filmu Domestik, za který byla kritiky nominována na nejlepší ženský herecký výkon roku 2018. Dále ve snímku Lidi krve, seriálech Mamon a Dáma a Král nebo v novém televizním filmu Můj život s Bohuslavem Martinů. Spolupracuje s pražským Studiem Hrdinů, brněnským HaDivadlem nebo pražským A Studiem Rubín. Nahrává audioknihy, rozhlasové hry a adaptace.

„Jsme zvědavé, jaké filmy letos česká kritika vybere. A doufáme, že únorový slavnostní večer bude moct proběhnout nejen na televizních obrazovkách, ale také s publikem v sále divadla Archa,“ říkají Anita Krausová a Tereza Hofová.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury.

Dalšími partnery Cen ČFK jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.