Vila Stiassni zve na přednášku: Kousek Brna v Praze...

13.6.2023, 17:00 – 18:30

Pokud vás zajímá srovnání meziválečného Brna a Prahy nebo současné památkové a muzejní paralely mezi moravskou metropolí a hlavním městem, pak přesně Vám je určena chystaná přednáška.

 Ta je zároveň doprovodným programem k výstavě „…lepší život i architektura. Minulost a budoucnost vily na Velvarské“, kterou můžete v prostorách MCMA v areálu vily Stiassni vidět do 28. srpna 2023, vždy po, pá, so, ne 10–16 hod.

Národní památkový ústav, Metodické centrum moderní architektury v Brně, společně s Muzeem romské kultury zve na přednášku historičky umění Petry Svobodové. Bude věnována vile Lea Františka Perutze vyprojektované na sklonku 30. let 20. století pražským ateliérem Ernsta Mühlsteina a Victora Fürtha, kterou v blízké budoucnosti čeká konverze na Centrum Romů a Sintů.

V posledním čtvrtstoletí byly v Praze a Brně rekonstruovány a zpřístupněny pro veřejnost některé z ikonických, ale i méně známých staveb rodinných domů, v Praze např. Müllerova vila od Adolfa Loose nebo Trmalova vila od Jana Kotěry, v Brně vlastní dům Dušana Jurkoviče, světoznámá  vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe či vila Stiassni od Ernsta Wiesnera. Tyto domy-muzea představují inspiraci i pro další počiny na tomto poli. Nanejvýš aktuální je v současnosti proměna Perutzovy vily v pražských Dejvicích. Funkcionalistickou stavbu totiž v roce 2019 převzalo do správy Muzeum romské kultury a v zrekonstruované vile bude od roku 2024 působit čtvrtá pobočka muzea – Centrum Romů a Sintů v Praze.

Leo František Perutz (1901-1944) byl textilní podnikatel židovského původu, který si objednal projekt rodinného domu u úspěšné architektonické dvojice Mühlstein & Fürth. Setkáváme se tu s podobnou situací jako v Brně, kdy si investor – textilní magnát židovského původu – najme architekta stejného vyznání a jazyka, v tomto případě německého (srovnejte např. s dvojicemi Moritz Fuhrmann a Alexandr Neumann, Hermine Stiassni a Ernst Wiesner). Zadavatel si pak vyhlédne pozemek v rezidenční čtvrti (v Brně v Černých Polích nebo Pisárkách, v Praze v Dejvicích) a nešetří finančními prostředky na realizaci stavby včetně nejmodernějších technických vymožeností. A takových paralel můžeme v meziválečném Brně a Praze nalézt celou řadu.

Přednáška se uskuteční 13. června 2023 od 17 hodin v přednáškové a výstavní budově MCMA v Brně v areálu vily Stiassni. Přednášet bude autorka výstavy historička umění Petra Svobodová.

Vstup je zdarma, registrace není nutná.