Línou atmosféru velmi obyčejného (možná až příliš) nedělního rodinného oběda prolínají ponuré zprávy z policejního vyšetřování jisté kauzy. 

Až tu všichni budou - Divadlo Jiřího Myrona
  • Adresa:
    Československých legií 148/14
    Ostrava 701 04

Proplétají se mezi jednotlivými chody, ubrousky a víčky od coca-coly a pomalu se rozkrývá pozoruhodný, leč ohavný čin, jehož pachatele neznáme, ale jehož detaily v různých intervalech prosakují do myslí všech členů rodiny a vzbuzují otázky, co pro koho a jak znamená v dnešní době být hrdinou a kvůli strachu z čeho nebo odvaze k čemu toto hrdinství vyvěrá. Celý hodokvas bedlivě a netečně pozorují členové starostolce, bardi k tomu povolání, aby doprovodili dění nejen souhlasným či nesouhlasným mručením. Ne tolik netečně sleduje rodinu policejní vyšetřovatelka.

Haštal Hapka (1997) se narodil v Praze a při své lásce k ní v ní pravděpodobně i navždy zůstane. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se zabýval klasickou logikou, fonetikou a obecnou lingvistikou. Paralelně studoval skladbu u Jiřího Churáčka na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po třech letech přesedlal na HAMU, kde je chován pod přísným dohledem Slavomíra Hořínky. Je externím členem Pražského filharmonického sboru, kde se tyčí s ostatními pěvci v basové sekci, dále je zaměstnán v Ústavu pro jazyk český, kde se spoluzasazuje o odklon od preskriptivistických tendencí v ortoepii, a notně spolupracuje s mladými režiséry jako skladatel filmové hudby – Všechno v pořádku, brambory na řádku (Mezinárodním festival ve Varšavě), 3 MWh (IFFR v Rotterdamu). Jeho skladby či úpravy provedla tělesa jako Ensemble Terrible, Orchestr Neoklasik, Jazz Dock Orchestra Filharmonie Bohuslava Martinů, PKF – Prague Philharmonia a další. Je vášnivým fanouškem hromadné dopravy, povrchním dendrologem, vexilologem a kartografem – obecně zbožňuje cokoli spojené s touláním se po Praze a hledáním durových kvintakordů v jejích zajímavých zákoutích.

Hudba: Haštal Hapka
Libreto: Vilma Bořkovec, Magda Jiřička Stojowska
Dirigent: Patrik Kako
Dramaturgie: Magda Jiřička Stojowska
Výprava: Jakub Peruth   
Light design: Judita Mejstříková
Režie: Vilma Bořkovec

Účinkují:
Hana Frejková – Babička
Jiří Wohanka – Děda
TBA – Otec
TBA – Matka
Anežka Matoušková – Johana
Vojtěch Pelka – Petr
Alžběta Vomáčková – Sousedka Vaňková
Markéta Lábusová – Policistka

Instrumentalisté:
Jan Pudlák, klávesové nástroje
Jakub Švejnar, Antonín Procházka, bicí nástroje, perkuse
Jan Bára, drnkací nástroje
Jan Jirucha, trombon / tuba
Martin Debřička, saxofony
Klára Pudláková, kontrabas
Smyčcové kvarteto Ostravské bandy

Světová premiéra, 40’
*objednávka festivalu