František Dvořák - MŮJ DIALOG SE SVĚTEM

25.5.2022, 9:00 – 15.7.2022, 17:00

Fotografie Františka Dvořáka jsou stejně reálné jako nereálné. Vyjadřují, kde se ocitl psychicky, pocitově i fyzicky. Vyprávějí o osamělosti, radosti, rozkoši i smutku. Holou skutečnost proměňují a obohacují o další dimenzi subjektivního hodnocení – záhadnost, přízračnost i neurčitost.

František Dvořák (5. 6. 1932 – 30. 7. 1986 České Budějovice) byl absolventem reálného gymnázia v Českých Budějovicích. Odborné fotografické školení absolvoval u profesora Jána Šmoka. Povoláním byl propagační grafik v Koh-i-nooru České Budějovice. Byl členem Svazu výtvarných umělců a českobudějovické fotografické skupiny FOTOS.

V letech 1962 – 1986 získal za svou tvorbu řadu cen doma i v zahraničí. Věnoval se i žánrové fotografii (např. kniha České Budějovice zblízka, 1965). Už koncem padesátých let minulého století začal hledat způsob, jak vyjádřit složitost všech věcí našeho světa a definovat skutečnost prostřednictvím osobních prožitků. A jak dosáhnout toho, aby vzniklé obrazy obsahovaly ono vzrušující napětí mezi skutečností a osobním pocitem z ní. V napětí mezi realitou a snem, v neurčitosti obsahující kouzlo a tajemství života, pak spatřoval formu dialogu lidského nitra s okolním světem.