Upozornění

Soutěžte s P&J Music o vstupenky na koncert AVISHAI COHEN TRIO.

White as Jasmine

24.1.2022, 19:00 – 20:00

Kromě dílny s váženým hostem Iben Nagel Rasmussen nás čeká 24. ledna promítání snímku White as Jasmine a diskuze s performerkou. Umělkyně vás osobně provede cestou, kterou v představeních Odin Teatret prošla od roku 1966. Sledujte spolu s námi proměny hlasového projevu od pouličních vystoupení až po prostor, který je vytvořen slovem.

Představení White as Jasmine je jedinečným setkáním s Iben Nagel Rasmussen, legendou slavného dánského divadla Odin Teatret. Iben je od roku 1966 členkou Odin Teatret, který se pod vedením Eugenia Barby stal fenoménem světového divadla díky komplexnímu přístupu k práci souboru. Existuje už pětapadesát let.

Herečka a performerka diváky osobně provede cestou, kterou v představeních Odin Teatret prošla od roku 1966 až do současnosti. Představí proměny, kterými prošel její hlasový projev – od uzavřeného prostoru (který umožňuje hercům odhalit jejich vnitřní svět) a pouličních vystoupení (setkání s venkovním světem) až po prostor, který utvářejí samotná slova skrze svůj zvuk a význam.

White as Jasmine se skládá ze tří částí:

První část: Vnitřní prostor

Fragmenty hudby, písní a textů z uzavřeného prostoru divadla. Způsob, jímž Iben díky každodenní práci dosahuje nezaměnitelného osobního výrazu, vnitřní krajiny zvuku, kde tím nejdůležitějším je barva a kvalita tónů – schopnost obzvláště důležitá zejména v prvních letech působení divadla Odin Teatret, kdy texty skandinávských performancí nebývaly přeloženy, nebo kdy obsahovaly příklady smyšlených jazyků, kde slova vyvolávají určité emoce.

Druhá část: Vnější prostor

Zpěv doprovázený bubnem a flétnou vypráví o pouličních vystoupeních na trzích, náměstích a v pasážích, aktivitách, které divadlo Odin Teatret rozvíjelo během delšího pobytu v jižní Itálii v roce 1976, a které se staly součástí mnoha různých kulturních akcí v mnoha zemích.

Třetí část: Prostor, který je vytvořen slovem

Rozhovory o „znovuobjeveném jazyce“. Slova používaná zde v dánštině, italštině, španělštině a angličtině mají všechna své významy, a při představení v zahraničí jsou ve většině případů překládána. Nicméně je zde možno pocítit hloubku zkušenosti a vokálního rozsahu, který sám o sobě naplňuje slova zvláštní kvalitou, prezencí a barvou.

Iben Nagel Rasmussen fascinuje jako performerka i osobnost. Již několik let nevyučuje a věnuje se jen uzavřené skupině Bridge of Winds, jedinečné metodě tréninku performera, který boří hranice mezi divadlem, tancem a vokální performancí. I proto je DOX poctěn možností nabídnout kromě setkání při prezentaci její práce v představení White as Jasmine i výjimečný workshop rozvoje hereckých, tanečních a vokálních možností Bridge of Winds s jeho autorkou. Pětidenní uzavřenou dílnu povede Iben Nagel Rasmussen s houslistkou Elenou Floris, též členkou Odin Teatret.