Sluneční králové. Prodloužení výjimečné výstavy největších archeologických objevů českých egyptologů v lokalitě Abúsír!

Výstava Sluneční králové je výjimečným mezinárodním projektem, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.

Sluneční králové. Prodloužení výjimečné výstavy největších archeologických objevů českých egyptologů v lokalitě Abúsír!
 • Adresa:
  Václavské náměstí 68
  Praha 1 115 79

Návštěvníkům se představí bohaté zápůjčky ze světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění budou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Vystaveny budou poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například unikátní královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci 5. staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.), kteří jsou neodmyslitelně spjati právě s lokalitou Abúsír, kde v průběhu jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami. Bohatou reliéfní výzdobu, vybavení, ale i běžný chod těchto pyramidových komplexů budou moci návštěvníci prozkoumát díky vystaveným předmětům, ale i za pomoci audiovizuálních materiálů. Prostřednictvím audiovizuální projekce bude představena historie zádušního chrámu krále Sahurea, dále nejznámější část slunečního chrámu krále Niuserrea – tzv. svatyně ročních období, nebo bude ke zhlédnutí první filmové zpracování příběhu ze slavného Papyru Westcar.

Výstava nepředstavuje pouze osudy vládců starověké země na Nilu. S výstavou se návštěvníci podívají i do příslovečného stínu pyramid – nekrálovského Abúsíru. Abúsír k pohřbům staroegyptských elit sloužil mnohem dříve, než se stal královskou nekropolí. Vydají se tak na cestu od prvních pohřbů v době sjednocení Egypta okolo roku 3000 př. n. l. přes období stavitelů pyramid, imperiálního rozmachu egyptského státu v době Nové říše až po období cizích nadvlád nad Egyptem v průběhu 1. tisíciletí př. n. l. Audiovize umožní nahlédnout také do nevykradené hrobky velmože Iufay, která byla nalezena 18 metrů pod zemským povrchem.

Otevírací doba

Pondělí 09:00  -  18:00
Úterý 09:00  -  18:00
Středa 09:00  -  18:00
Čtvrtek 09:00  -  18:00
Pátek 09:00  -  18:00
Sobota 09:00  -  18:00
Neděle 09:00  -  18:00

Vstupné

 • Vstup je možný pouze s předem zakoupenou on-line vstupenkou na konkrétní den a čas. Vstupenky není možné zakoupit na pokladně.
 • Prodej vstupenek je spuštěn na jeden měsíc dopředu, tedy do 6. července, následně budou termíny přidávány na další časové období v závislosti na aktuálně platných protiepidemických opatřeních.
Základní 300 Kč
Snížené 200 Kč
Děti do 15 let, ZTP, ZTP/P + doprovod 50 Kč
 
 • Do výstavy Sluneční králové je nutné zakoupit časovou on-line vstupenku.
 • Vstup do Muzejního komplexu je pouze přes hlavní vchod Historické budovy Národního muzea. Pokladny i šatny v Nové budově jsou uzavřeny. Kapacita sálů s výstavami bude regulována přítomnými zaměstnanci.
 • Každý návštěvník musí mít po celou dobu návštěvy zakryté dýchací cesty respirátorem třídy FFP2 nebo nanorouškou.
 • Při návštěvě muzea prosíme dodržujte dostatečné rozestupy a využijte dezinfekce rukou u vstupu.
 • Pro vstup do muzea není vyžadován negativní test na Covid-19.