Upozornění

S ohledem na současnu situaci si prosíme raději ověřujte u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. I když se maximálně snažíme, nemůžeme ručit za správnost všech zveřejněných termínů na kdykde.cz. Díky za pochopení.

B2 Ruská hudba a Nikolai Lugansky

Modest Petrovič Musorgskij
Chovanština, předehra k opeře

Nikolaj Karlovič Metner
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 e moll op. 60

Sergej Rachmaninov
Ostrov mrtvých, symfonická báseň, op. 29

Alexandr Nikolajevič Skrjabin
Le Poème de l’extase (Poéma extáze) symfonie č. 4 op. 54

Nikolai Lugansky – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Josep Caballé-Domenech – dirigent

Cena vstupenky: od 190,-  Kč
B2 Ruská hudba a Nikolai Lugansky
  • Adresa:
    28. října 2556/124 2556/124
    Ostrava 709 24

K nejvýraznějším osobnostem 2. poloviny 19. století v Rusku patřili skladatelé tvořící skupinu nazývanou Mocná hrstka. Jejím členem byl i Musorgskij. Kdo by neznal jeho Obrázky z výstavy. Je však autorem i dalších drobnějších skladeb a také oper. Chovanštinu zkomponoval na vlastní text. Během večera zazní lyrická předehra k této opeře.
Ačkoliv Metner psal svůj Koncert pro klavír a orchestr za války a ten byl premiérován v Londýně, kde skladatel a klavírista od roku 1936 až do smrti žil, nezapře se ani zde ruský vliv. Dílo bylo totiž inspirováno baladou Rusalka Michaila Lermontova. Vyústění příběhu vodní nymfy je však jiné, mnohem optimističtější než u literární předlohy. Provedení se chopí Nikolai Lugansky, legenda moderní ruské klavírní školy, která se do Ostravy vrací po dvou letech.