Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Vždy je co slavit

25.9.2020 – 31.10.2020, 23:59

Zoo v Liberci vznikla v roce 1904 a je tedy nejstarší na území bývalého Československa. V životě zoologické zahrady se v průběhu let objeví řada milníků: otevření nového pavilónu, zahájení nového chovného programu, výměna ředitele, rekordní návštěvnost, narození vzácného mláděte, krádež pokladničky, příchod významného sponzora, obnova vozového parku atd. atd.

Vždy je co slavit
  • Adresa:
    Lidové sady, 425/1,
    Liberec 1, 460 01

Podobných momentů má zahrada v Liberci celou řadu. 22. září 2020 například uplynulo 50 let od zahájení chovu zeber Chapmanových. Liberecká zoo chovala zebry již před 2. Světovou válkou, tehdy se však jednalo o zebry Böhmovy. Později, jak uvádí deník Stráž severu ze dne 3. července 1947, získala zoo zebru damarskou, a to z vídeňské zoo. V roce 1970 se však vedení zoo rozhodlo prodat skupinu zeber Böhmových a místo nich do Liberce přivézt vzácnější druh zebry Chapmanovy. Tyto zebry byly získány ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Pokud se týká historie chovu zeber Chapmanových v Čechách, pak základem československých chovů této zebry bylo 46 jedinců dovezených mezi léty 1970–1974 Ing. Josefem Vágnerem ve spolupráci s Franciscem van den Brinkem. Ne všechna tato zvířata se zapojila do reprodukce. Předpokládá se, že o skutečné založení chovu - tak jak jej dneska vnímáme - se zasloužilo „pouhých“ 12 zvířat. Stádo zeber Chapmanových žije v horní části liberecké zoo dodnes a dlouhá léta je to první chovaný druh, který návštěvníci spatří po vstupu do zahrady. Občas návštěvníci při své návštěvě narazí i na některý ze zábavně naučných kvízů, které zoo v Liberci připravuje v rámci oslav různých mezinárodních dní: například na Den Země (25. 4.), Mezinárodní den slonů (8. 8.), Mezinárodní den supů a kondorů (5. 9.), Den pandy červené (19. 9.) nebo Mezinárodní den zvířat (3. 10.)