Žena Indie aneb Jak se žije indickým ženám - Divadlo Kampa

6.11.2017, 20:00 – 21:30

Celý svět ví, že indické ženy jsou krásné, ale jsou i vzdělané? Mohou chodit do zaměstnání? Kdy se vdávají a kolik mají dětí? Jsou znásilňovány? Rozvádějí se? Jak vlastně žijí v zemi, kde patnáct let úspěšně stála v čele vlády právě žena?

Žena Indie aneb Jak se žije indickým ženám - Divadlo Kampa
  • Adresa:
    Nosticova 634/2a
    Praha 1 110 00

Žena Indie aneb Jak se žije indickým ženám

přednáška s koncertem tance kathak

Kamila Berndorffová - foto a slovo Ivana a Anežka Hessovy - tanec kathak

Zabýváme-li se postavením ženy v indické společnosti, narazíme na řadu těžko pochopitelných protikladů. Dá se říci, že příslušnice něžného pohlaví se těší v Indii značné úctě. Ženy mají přednost v dlouhých frontách před pokladnami na nádražích i v kinech, v hromadné městské dopravě jsou jim vyhrazena místa a oslovení pro dámu „déví“ značí v překladu bohyně. Na druhou stranu je zpravidla s indickou ženou po celý její život manipulováno bez ohledu na její přání a vůli...

Pro fotografku Kamilu Berndorffovou je život indických žen stěžejním tématem. Již dvacet let tráví zimu cestováním po Indii, která se tak stala jejím druhým domovem. Daří se jí pronikat do rodin a sledovat osudy žen z různých vrstev společnosti. Dokáže poutavě a s jistou mírou nadsázky vyprávět o Indii současné i tradiční. Odkrývá a boří klišé a předsudky vytvořené západním světem. Prostřednictvím fotografií tak posluchač cestuje indickými vlaky, noří se do posvátných vod spolu s hinduistickými poutníky a řeší vztahy v tradičních indických rodinách.

Tanečnice a choreografka Ivana Hessová se na svých studijních cestách u indických guru tance kathak zajímala o postavení indických žen, byla přítomna jejich každodenního duchovního i praktického života a snažila se odkrýt, co je hluboko uvnitř jejich srdcí a jaké jsou vlastně jejich emoce skryté za krásným sárí a šperky…

Tanec kathak, jedna z dochovaných klasických forem severní Indie, se postupně z chrámů a knížecích nádvoří přestěhoval do civilnějších prostředí slavností a tanečních přehlídek. Ve své vyprávěcí části dodnes interpretuje lidské emoce a může se stát originálním podkladem pro divadelní poetický výraz.

Žena den - žena svítání - žena modlitba - žena ranguli - žena ticho - žena meditace - žena píseň - žena se zdobí, mluví, křičí, plodí… to bylo motto její taneční performance „Indická inspirace“. Další inscenační projekt „For Phoolan“ byl inspirovaný osudy indické političky a slavné rebelky, královny banditů Phoolan Devi, jež se po celý svůj "tvrdý, bizarní život" zasazovala za práva indických žen.

Kamila Berndorffová - fotografka a cestovatelka se při svých cestách zpravidla pohybuje daleko od turistických tras. Žije na vesnici a fotografuje dělníky, zemědělce, vesničany, poutníky. Dokumentuje běžný život v Indii, v Jordánsku, Ománu, Dubaji, Sýrii, Izraeli, Brazílii, Kambodži, Nepálu, Japonsku...

Je spoluautorkou a fotografkou projektu Můj nový život, který podporuje onkologicky nemocné děti.

Za sebou má řadu samostatných výstav v různých galeriích, včetně výstavy na Staroměstské radnici v Praze, v Yokohamě, Tokyu, Budapešti a Tel Avivu.

V roce 2007 a 2009 byla oceněna za soubor fotografií z Indie v soutěži Czech Press Photo. www.kamilaberndorffova.cz

Ivana Hessová – tanečnice, lektorka a choreografka tance kathak. Studijní pobyty v Indii u vynikajících tanečníků kathaku: 1997 (Benares), 2001 (Bangalore, Benares), 2006/09 (Kalkata Nataraj Dance School). Spolupráce s mnoha českými a indickými umělci. www.kathak.wz.cz

Anežka Hessová – absolventka prestižní školy kathaku Dhwani v New Dilí (stipendium od ICCR - Indian Council for Cultural Relation). Další studijní pobyty v Indii - 2001 Bangalore a Benares a 2006 Kalkata. Vystupuje v ČR a zahraničí. Věnuje se také divadlu a filmu.  www.anezkahessova.me.cz

Inscenační projekt doprovází fotografická výstava v café galerii Citadela (listopad 2017).

Inscenace je realizována v produkci Studia Citadela www.studiocitadela.cz

www.facebook.com/studio.citadela

 

Za podporu děkujeme:

Hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 1

Představení trvá 90minut a je bez pauzy.

Na tuto akci platí sleva student/senior/ztp. Zlevněný lístek stojí 100Kč. Slevu lze uplatnit při osobním vyzvednutí vstupenek (ať už rezervovaných či nikoli) na pokladně Divadla Kampa otevírací doba a další informace zde.