Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.

Sametový průvod: Vezmi si s sebou květinu

17.11.2019

Rekonstrukce průvodu Albertov-Národní po 30 letech

“Vezmi si s sebou květinu” stálo v úvodu pozvánky na studentskou manifestaci na Albertově v listopadu 1989. Vezměte ji i nyní a pojďte s námi znovu!

Studenti se tehdy sešli, aby uctili památku medika Jana Opletala. Ten zemřel v roce 1939 poté, co byl postřelen při protestu proti nacistické okupaci. Jeho pohřeb se konal 15. listopadu, dva dny nato nacisté zavřeli české univerzity. Pieta připomínající v roce 1989 tuto událost v důsledku vypjaté nálady ve společnosti nakonec také přerostla v protest - tentokrát proti komunistickému režimu - a odstartovala tak sametovou revoluci. Připomeňte si, jak se daly před 30 lety věci na cestu ke svobodě. Od dnešního dne sbíráme příběhy a vzpomínky z průvodu před 30 lety v následujícím formuláři : https://forms.gle/evpysv2gZXGW6Vo87 a vybrané použijeme při realizaci průvodu. Pojďte s námi!

KDY, KDE A KUDY?
Stejně jako před 30 lety se sejdeme na Albertově, kde bude tentokrát program pořádaný studenty Univerzity Karlovy probíhat už od rána. Vyrazíme kolem půl třetí směrem na Vyšehrad, který byl 17. listopadu 1989 oficiálním cílem průvodu. Ani my tu ale neskončíme a budeme pokračovat dál přes Rašínovo nábřeží až k Národní třídě.

CO SE BUDE DÍT?
Nebude to jen procházka! Chceme co nejvíce navodit atmosféru tehdejší doby. Průvod budou provázet herci a zvukové a audiovizuální kulisy vzpomínek pamětníků. Budeme rádi, když nám s atmosférou vzpomínkami pomůžete i vy.

Přijďte na průvod, podělte se s námi o váš příběh, nebo ho jen v průvodu odvyprávějte ostatním kolem vás. Pojďte s námi!

JAK SE ZAPOJIT?
1) Zažili jste průvod 17.listopadu v roce 89? Pošlete nám svůj příběh.
2) Řekněte o Sametovém průvodu vaším známým, vezměte s sebou vedle květiny i děti a vylepšete jim průvod vašimi osobními příběhy.