Sedmý ročník festivalu ÍRÁN:CI v lednu představí odvážné íránské filmy

9.1.2018 – 14.1.2018, 23:59

Již posedmé se uskuteční rok od roku ambicióznější Festival íránských filmů. Slavnostní zahájení se uskuteční 9. ledna 2018 v kině Lucerna, pražská část festivalu pak bude pokračovat do 14. ledna v kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Kino Pilotů a dalších. Od 16. do 17. ledna se festival přesune do Brna a od 18. do 20. ledna do Bratislavy. Tento ročník opět přinese to nejzajímavější z íránské filmové tvorby v tradičních sekcích, jako jsou Soutěžní celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy a Nesoutěžní snímky, přichází ale i s novinkami.

Letos poprvé bude sekce krátkých filmů sekcí soutěžní. Ve výběru bude deset snímků, tedy dvakrát více než v předchozích letech. Několik režisérů navíc přijede do Prahy a zúčastní se festivalu osobně. Porota soutěže krátkých filmů se bude skládat ze studentů a nedávných absolventů FAMU, vznikne tedy zajímavá kombinace: studentské a absolventské filmy íránských tvůrců budou hodnotit filmoví studenti a absolventi neiránského původu.

Loni festival poprvé obdaroval vítěze Abbase Aminiho za snímek Valderama kromě trofeje i hodnotným příspěvkem do jeho další tvorby – deseti dny postprodukce v renomovaném pražském studiu Magic Lab. Předsedkyní poroty byla nejvýznamnější íránská filmařka Rakhshan Banietemad. Tato režisérka a scénáristka je uznávaná po celém světě jako jedinečná tvůrčí osobnost, která kombinuje dokumentaristické a fikční postupy, naprostou upřímnost a mimořádnou citlivost, a jasně ukazuje různé kulturní proudy a tlaky, které utvářejí současnou íránskou společnost.

Mezi filmy promítanými v rámci šestého ročníku byl i Klient režiséra Asghara Farhádího, který nedlouho poté získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

“Za sedm let od prvního ročníku měli milovníci umění možnost zhlédnout více než 150 filmů íránských umělců. Festival navštívilo 22 tisíc diváků a íránský film tu již není neznámým pojmem. Většina organizátorů jsou Češi a většina hostů festivalu jsou Íránci. Festival ÍRÁN:CI je skutečně jedinečnou událostí, která k sobě přivádí dvě zdánlivě velmi odlišné kultury a nachází mezi nimi společná témata,“ říká umělecký ředitel Festivalu íránských filmů Kaveh Daneshmand.

Další informace, fotografie z minulého ročníku a vizuál k nadcházejícímu festivalu naleznete v příloze a na oficiálních stránkách festivalu http://iranci.cz a https://www.facebook.com/IranianFilmFestival.