Propojení kultury s historií na vás čeká v Galerii Klatovy Klenová

18. červen 2023, 10:11
Propojení kultury s historií na vás čeká v Galerii Klatovy Klenová

Město Klatovy se nachází v Plzeňském kraji, asi 50 kilometrů jižně od Plzně. Výstavní síň Galerie Klatovy Klenová sídlí v samém centru Klatov. Zříceninu hradu Klenová i s blízkým zámkem naleznete jihozápadně od Klatov.

Galerie Klatovy Klenová je součástí sítě oblastních galerií. Kromě hradu a zámku Klenová patří ke galerii Galerie Sýpka na Klenové, výstavní prostory Galerie U Bílého jednorožceKostel sv. Vavřince v Klatovech.

Okresní galerie Klenová byla založena v roce 1964. Současná Galerie Klatovy Klenová vznikla v přímé souvislosti s listopadovými událostmi v roce 1989. Galerie se začala orientovat na současné umění a snažila se o mezinárodní přesah svých aktivit, které zahrnovaly hlavně Slovensko a Itálii. V posledních letech galerie zpřístupnila veřejnosti další atraktivní prohlídkové trasy hradního prostoru a snaží se o další opravy a tím i širší nabídky veřejnosti.

Stálá expozice galerie

Ve čtyřech místnostech reprezentačních prostor zámku Klenová je vystaveno české moderní umění ze sbírek galerie. Na chodbě je umístěn výběr krajinářů přelomu 19. a 20 století. Mezi nimi zaujme například procítěná drobná malba Antonína Chittussiho nebo dvě zářivé krajiny Václava Radimského. Je zde představeno i několik autorů proslulé krajinářské školy Julia Mařáka, například Alois Kalvoda nebo jeden z nejznámějších „mařákovcůFrantišek Kaván. V místnosti za rytířským sálem je představeno dílo malířky Vilmy Vrbové-Kotrbové, která byla se zámkem Klenová spjata rodinnými kořeny a celý život sem zajížděla na letní pobyty. V malé místnosti před svatební síní můžete obdivovat raný obraz Vratislava Nechleby — Ženy v kavárně, pro tohoto autora atypický jak svým námětem, tak skicovitou technikou. Dále zde spatříte umění prvního desetiletí minulého století: Kocianovu sochu Kain a Abel, kolorovanou perokresbu M. Švabinského a triptych Maxmiliána Pirnera Koloběh života, jedno z nejvýznamnějších děl zdejší sbírky. Ostatní prostory přízemí jsou zaměřeny na expozici historického nábytku a interiérů z 19. století, z doby posledních úprav zámku. V rytířském sále jsou například vystaveny sochy českých knížat od Josefa Maxe a dekorativní helmy a štíty. V dalším sále, který se honosí iluzivní výmalbou od Josefa Navrátila, jsou ke spatření historické hodiny nebo hrací stroj. V jediné klenuté místnosti zámku, bývalé jídelně a dnes svatební síni, se nacházejí výjimečná kachlová kamna s reliéfy mytologických postav, pocházející z norimberské dílny ze 17. století.

Monumentální sochy byly vždy nedílně spjata s veřejným prostorem. Záměrem Galerie Klatovy Klenová je vybudovat v prostoru hradu a jeho okolí sochařský park, a tím využít dvě specifika, kterými se galerie odlišuje od podobných institucí u nás. Poloha — nachází se na venkově v krásné přírodě Pošumaví. Dalším specifikem je skutečnost, že galerie spravuje monumentální zříceninu středověkého hradu. Park již zahrnuje díla Vincence Vinglera, Jiřího Seiferta, Jaroslava Róny, Václava Fialy, Máriuse Kotrby, Antona Čierneho a Aleše Hnízdila.

Kromě stálých expozic galerie pořádá i různé krátkodobé výstavy. Přijďte si nějakou z nich prohlédnout na vlastní oči.

Galerie Klatovy / Klenová - Hrad a zámek Klenová

adresa: Klenová 1, 340 21 Janovice nad Úhlavou
telefon: +420 376 392 208, +420 602 489 097
e-mail: [email protected]
pokladna: +420 724 571 930
zámecká restaurace : +420 734 542 689

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech

adresa: náměstí Míru 149/I.,339 01 Klatovy
telefon: +420 376 312 049
pokladna: +420 770 129 137

www.gkk.cz

29.6.2024, 10:00 – 18:00
Zveme Vás na 13. ročník naší akce "Rytíři na hradě Klenová", která se koná v sobotu 29.června od 10:00. více
2.6.2024 – 8.9.2024, 23:59
Chtěli jsme vystoupit z běžných kolejí našich životů, byť jen na nějakou dobu. Nevěděli jsme přesně proč, ani co by se mělo stát.... více