Jan Saudek opět v Táboře

25. květen 2020, 14:27
Jan Saudek opět v Táboře

Galerie U Radnice se znovu otevře v pondělí 25. května výstavou Jana Saudka. Tvorba známého českého fotografa se do Tábora vrací po pěti letech.

Tentokrát jsme pro Vás připravili jak jeho fotografie, tak obrazy. Výstava v Galerii U Radnice je koncipována dualitně, stejný motiv můžete tedy porovnat na dvou různých médiích. Jedinečnost výstavy spočívá v tom, že jeho obrazy se téměř nikdy nevystavují, protože Saudek je tvoří pouze pro své vlastní potěšení. Výstava, která je malým dárkem k jeho květnovým 85. narozeninám, končí 24. 7. 2020.

Výstava bude vzhledem k okolnostem bez vernisáže!

Jan Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze, jako první se narodil jeho bratr, kreslíř Karel Saudek. V padesátých letech vystudoval grafickou školu, po které nastoupil jako produkční fotograf v tiskárnách. V této době získává také svůj první fotoaparát a poprvé se žení. V šedesátých letech ho velmi ovlivní katalog rozsáhlé fotografické výstavy Family of Man. Díky rozvolněným poměrům odcestuje do USA, kde se seznamuje s Hughem Edwardem, který mu pomáhá v další kariéře. V sedmdesátých letech se poprvé v jeho fotografiích objevuje ikonická zeď, jinak je tato dekáda ve znamení smutku a samoty. V této době umírá jeho otec a partnerka Veronika. V osmdesátých letech mu vychází v Itálii první monografie (Il teatro de la vita). Jan Saudek opouští místo v tiskárnách a stává se fotografem na volné noze. V devadesátých letech a na přelomu století přichází velký úspěch na domácí scéně a začínají jeho velké tuzemské výstavy.

Jan Saudek patří k předním fotografům české inscenované fotografie. V padesátých letech, ve svých začátcích, převážně fotografoval rodinu, ať již mateřství nebo otcovství nebo děti obecně. Od sedmdesátých let spolu se zdí se objevila i erotika, provokace a hra. Do popředí vystupují vztahy mezi muži a ženami, láska, ale i nenávist, věrnost i nevěra. V devadesátých letech často vytvářel tzv. karty, fotografie žen inspirované uspořádáním obrázků na herních kartách. Za svou práci získal Jan Saudek několik významných ocenění, např. Řád čestné legie nebo Artis Bohemiae Amicis.

Galerie U Radnice

Martínka Húsky 54
Tel.: +420 381 252 232
e-mail: [email protected]
www.galerietabor.cz
instagram @taborskemestskegalerie
www.facebook.com/mutaborcz/

 

Otevírací doba: pondělí–neděle 10–12/13–17 hodin