V jednom skotském městě se nachází malá příjemná zahrada. Od východu do západu slunce je odemčená a k dispozici jako klidné místo k rozjímání. 

The Little Lives - Divadlo Antonína Dvořáka
  • Adresa:
    Čs. legií 148/14
    Ostrava – Moravská Ostrava 701 04

Jednoho rána přijdou do zahrady čtyři lidé – místní starší žena Sarah, mladý Angličan na dovolené Paul a irsko-německý pár turistů Andrea a Thomas. Podivný muž Parkwächter, který se v parku také pohybuje, je v zahradě zamkne, aniž by uvedl jasný důvod, proč tomu tak je a navádí je, aby si sami vytvářeli různé domněnky. Napětí stoupá a pravdy, bolesti a touhy vyplývají na povrch. Dílo zkoumá vliv silné propagandy na domácí a národní úrovni, napětí mezi pohlavími a genderovými rolemi, základní stabilitu lidských potřeb a pohodlí, frustraci mladých lidí ve Velké Británii a progresivní a regresivní role národní identity.

Ann Cleare (1983) je irská umělkyně, která se věnuje koncertní hudbě, opeře, rozšířeným zvukovým prostředím či hybridnímu designu hudebních nástrojů. Ve své tvorbě prozkoumává statickou a strukturní povahu zvuku, zaměřuje se na okrajové polohy témbru, faktury, barvy a formy. V centru jejího zájmu je též poetický rozměr komunikace, transformace a percepce – vytváří vysoce psychologické a zhmotnělé zvukové prostory, jež posluchače vybízejí k přemítání nad složitostí jejich životů a k tomu, aby slyšeli svět jiným způsobem. Cleare v roce 2019 získala skladatelskou cenu nadace Ernst von Siemens, její díla si objednaly a odvysílaly významné rozhlasové stanice a zazněly na festivalech jako Gaudeamus Week, Wittener Tage für Neue Kammermusik nebo Mezinárodní hudební institut Darmstadt a mnoha dalších. Na základě spolupráce s nejprogresivnějšími hudebníky současnosti si vydobyla renomé jako autorka, která dokáže vytvářet inovativní hudební formy – a to jak v rámci samotné hudební struktury, tak co se týče prezentace jejích děl. Cleare studovala na University College Cork, IRCAMu a na Harvardské univerzitě, kde získala titul Ph.D. V říjnu 2019 obdržela čestný doktorát z National University of Ireland za přínos hudbě. Působí jako odborná asistentka v oboru hudba a mediální technologie na Trinity College v Dublinu a je jednou ze 40 členek a členů sítě Young Academy Ireland (YAI). Ann Cleare je rezidentní umělkyní souboru Crash Ensemble. Ostravské dny 2023 uvedly její náročnou kompozici Earth Waves.

Hudba: Ann Cleare
Libreto: A.L. Kennedy
Dirigent: Bruno Ferrandis
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Marta Roszkopfová
Režie: Jiří Nekvasil

Účinkují:
Christopher Robson, kontratenor (Parkwächter)
Peyee Chen, soprán (Andrea)
Rodney Earl Clark, baryton (Paul)
Truike van der Poel, mezzosoprán (Sarah)
John Pumphrey, tenor (Thomas)
Ostravská banda

Česká premiéra, 90’