Harold a Maude - Divadlo na Vinohradech

Úterý, 20.09.2022 19:00 | další termíny

Citem a humorem nabitý příběh podivuhodného láskyplného vztahu osmnáctiletého mladíka Harolda a osmdesátileté zchudlé šlechtičny Maude.

Harold a Maude - Divadlo na Vinohradech
  • Adresa:
    Náměstí Míru 1450/7
    Praha 2 120 00

Citem a humorem nabitý příběh podivuhodného láskyplného vztahu osmnáctiletého mladíka Harolda a osmdesátileté zchudlé šlechtičny Maude.
Higginsova hra je právem označovaná jako „hymnus na život“. Těžko si představit dvě protichůdnější postavy: Harold, teenager z vyšších středních vrstev, nesnáší formálně dokonalý životní styl, ke kterému ho vede jeho dominantní matka. Bouří se a upozorňuje na sebe sérií demonstrativních sebevražd a odporem proti konvencím, dávaným najevo všemi prostředky. Strádá nedostatkem mateřského citu, a ten nenahradí ani námluvy se slečnami na inzerát, jimiž se matka snaží Harolda připoutat k životu. Nic v životě pro něj nemá smysl.
Rozkošně podivínská dáma Maude se po bohatě a zdá se také dobrodružně prožitém životě řídí heslem: „Dnes jste tady a zítra tu nebudete.“ Každou chvilku života žije naplno a jako poprvé, s nezlomnou vitalitou a přesvědčením, že lidskou povinností je obnovovat ve světě dobro. Zachránit stromek usychající na ulici nebo propustit na svobodu tuleně ze zoologické zahrady. Vymyslet nástroj, který dokáže zahrát voňavé symfonie pro lidský čich. Jako by se životní filosofie „new age“ dokonale soustředila v postavě Maude. Každá maličkost má pro ni smysl.
Harold a Maude se náhodně potkají na pohřbu a prožijí spolu několik úchvatných a naplněných dnů. Jejich příběh baví a povzbuzuje čtenáře, filmové a divadelní diváky již od 70. let
20. století. Tehdy ho předložil scenárista C. Higgins jako svůj diplomový scénář dvacetiminutového filmu na závěr filmových studií. Ze scénáře postupně vyrostl slavný film, román a divadelní hra, která se stále vrací na světová jeviště. Důvodem pro to je nejen její výrazně pozitivní životní poselství a specifický černý humor, ale také vzácná herecká příležitost pro zralou herečku velkého uměleckého a lidského formátu. V našem divadle roli Maude nastuduje Hana Maciuchová.

Premiéra 25. května 2018

Tvůrci:
Překlad: Alexander Jerie
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Obsazení:
Maude -  Hana Maciuchová
Harold-   Marek Adamczyk
Paní Chasenová -  Simona Postlerová
Doktor Mathews -  Aleš Procházka
Kněz -  Václav Svoboda
Vrchní zahradník, Inspektor Bernard -  Jiří Maryško
Zahradník, Seržant Doppel, Tuleň -  Dominick Benedikt
Sylvie Gazelová, Nancy Mershová, Viola Doré  - Šárka Vaculíková
Marie  - Sabina Rojková

Termíny