Jiří Adámek a kolektiv: Oči v sloup (režie: Jiří Adámek) - Studio Hrdinů

13.2.2024, 20:00 – 21:10

Autorská hra Oči v sloup volně navazuje na dřívější inscenaci téhož týmu Skončí to ústa (2016) a Adámkovu rozhlasovou Hru na uši (2018, k poslechu na webové stránce stanice Vltava). Podstatou trilogie je hra s vnímáním, jak naznačují orgány jednotlivých smyslů, obsažené v názvech. Titul Oči v sloup napovídá, že tentokrát je ve středu pozornosti zrak, pohled, tvář lidí pozorujících i pozorovaných.

Jiří Adámek a kolektiv: Oči v sloup (režie: Jiří Adámek) - Studio Hrdinů
  • Adresa:
    Dukelských hrdinů 530/47
    Praha 170 00

Jiří Adámek a výtvarnice Zuzana Sceranková navazují na kontext Studia Hrdinů důrazem na silnou minimalistickou výtvarnou stránku, ve které hravě odkazují na práce Jána Mančušky, Diega Velázqueze nebo třeba i Jiřího Valocha. Specifická architektura Studia Hrdinů je pro ně hřištěm, na kterém rozehrávají hru s naší pozorností, vnímáním i tradičním divadelním uspořádáním. Princip znejištění vede ke zbystření pozornosti a netradičním významům. 

Stovky slov kvůli jediné větě, desítky gest pro jediné ach. Herní principy se střídají a proměňují tak, aby divák pokud možno nezapomínal sám na sebe a svoje prožívání.

Na začátku vzniku inscenace Oči v sloup, byla dohoda s režisérem Jiřím Adámkem, divadelním jazykem uchopit výtvarné práce Jiřího Valocha a stylizovaně tak přivést na jeviště dílo žijícího umělce. V průběhu dvou let, kdy se vyvíjel scénář hry, se postupně dílo Jiřího Valocha stávalo spíše inspirací a ne plánovaným středobodem. Přesto první premiéra nové sezóny s dramaturgickým nadpisem „Vyrovnávání se s přítomností“ až metafyzicky tento nadpis naplňuje.

Jan Horák

umělecký ředitel Studia Hrdinů

autor: Jiří Adámek a kolektiv
režie: Jiří Adámek
koncepce: Jiří Adámek, Klára Hutečková a Zuzana Sceranková
dramaturgie: Klára Hutečková
scéna a kostýmy: Zuzana Sceranková
hudba: Ladislav Železný
pohybová spolupráce: Martina Hajdyla Lacová
light design: Pavel Havrda
asistentka režie: Anna Mášová
stážistka: Hana Launerová
fotografie: Michal Ureš

 

hrají: Vendula Holičková, Kateřina Neznalová, Lumíra Přichystalová, Ondřej Bauer, Fedir Kis, Daniel Šváb

 

délka představení: 70 minut