Festival EFB / E. F. Burian / Jaroslava Šiktancová / BodyVoiceBand – Vojna - Divadlo Archa

19.10.2019, 17:00 – 18:00

Když jste bratra zabili, zabijte nás taky.

Hudebně dramatická skladba podle dochovaných textů a partitury E. F. Buriana. Vojna byla poprvé uvedena v roce 1935 E. F. Burianem v divadle D35. Naposledy se k ní Burian vrátil roku 1954. Od té doby byly inscenovány pouze fragmenty tohoto díla a nejen pro náročnost herecké a pěvecké partitury se nikdo nepokusil o inscenaci celku. Jedná se o jeden z nejzajímavějších dramatických počinů vycházejících z lidové poezie u nás. Burianovu Vojnu vytvořila režisérka Jaroslava Šiktancová s choreografem Martinem Packem jako první inscenaci uskupení BodyVoiceBand. Náročná herecká a pěvecká partitura tentokrát zazní v místech, kde byla uvedena před šedesáti pěti lety naposledy.

Doprovodný program:

14.30
Štěpán Uhlíř: budovatelské písně a jazz jam

15.00
EFB jako “pradědeček multimediální tvorby” – diskutují Kateřina Svatoňová, Libuše Heczková, Tomáš Pospiszyl a další)

18.30
Umění angažovat se – diskutují Lukáš Matoška, Pavel Janoušek, Pavel Karous a další

Antidiskotéka Jiřího Černého

Festival EFB
15. - 19. 10. 2019, v Arše 18. a 19. 10. 2019

E. F. Burian byl uměleckou osobností evropského formátu. Přátelil se s Bertoldem Brechtem nebo Vsevolodem Mejercholdem a dalšími významnými světovými divadelníky a umělci. Jeho hudební dílo čítá přes tři sta titulů, v Dějinách české hudby nalezneme jeho jméno na každé druhé stránce. Málokdo ví, že byl důležitým inspirátorem Jerzyho Grotowského nebo autorem vůbec první knihy o jazzu na evropském kontinentě. Letos by mu bylo 115 let, ale jeho umění a odkaz stále vzbuzuje živé a často kontroverzní emoce.

Za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Nadace Život Umělce, Nadace českého hudebního fondu a Nadace českého literárního fondu.

Více na https://www.facebook.com/festivalemilafrantiskaburiana/

https://www.festival-efb.cz/