Architektura na filmovém plátně, začíná festival Film a architektura

29.9.2018 – 5.10.2018, 23:59

Už tento týden začíná jedinečný festival, který spojuje film a architekturu. Mezinárodní filmový festival o architektuře a urbanismu odstartuje v sobotu 29. září a poběží do 5. října. Během 7 dnů nabídne dvacítku filmů v Praze a dalších 20 městech po celé České republice i na Slovensku. Představí snímky o japonské architektuře, veřejném prostoru i slavných architektonických stavbách z pohledů lidí, kteří v nich žijí.  Festival přiveze několik českých premiér a vybrané snímky uvede propagátor architektury Adam Gebrian. Některé projekce jsou zdarma.

Mezinárodní filmový festival Film a architektura, který se koná souběžně s festivalem Den architektury, se letos poprvé rozrostl do dvaceti českých a moravských měst. Hlavní osu programu tvoří celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu, život ve městě a design. Festival zahájí v sobotu 29. 9. v novém showroomu Vitry Koncept experimentální krátké snímky manželské dvojice Chralese a Ray Eamesových, kteří jsou považování za nejvýznamnější americké designéry 20. století.  Ve stejný den se v kině Světozor bude promítat filmová kronika The Opera House od oceňované dokumentaristky Susan Froemke, jež mapuje fascinující éru kulturního a urbanistického přerodu New Yorku v 50. a 60. letech minulého století a připomíná 50 let od chvíle, kdy se slavná Metropolitní opera přestěhovala do svého současného sídla v Lincolnově centru. CAMP promítne What We Have Made, jenž ukazuje stavbu z pohledu mnohdy opomíjeného, z mikrosvěta samotných dělníků.

S festivalem Film a architektura dlouhodobě spolupracuje propagátor architektury Adam Gebrian. Ten pro letošní rok vybral několik snímků, které doplní svým osobním komentářem. Od Berlínské filharmonie přes pařížské Centre Pompidou až po Kahnův Salk Institut v Kalifornii a další zachycuje šest režisérů (Robert Redford, Wim Wenders,  Karim Ainouz,  Michael Glawogger,  Michael Madsen,  Margreth Olin ) svůj pohled na tyto epicky konstruované budovy. Snímek Katedrály kultur představuje z různých pohledů, co by nám budovy řekly, kdyby uměly mluvit. Díky 3D projekci budou diváci moci okusit reálný prožitek z prostředí nejslavnějších institucí. Film The Prutt-Igoe Myth zachycuje jedno z nejslavnějších a nejčastěji citovaných bourání 20. století, kdy celá čtvrť postavená za veřejné peníze byla v 70. letech minulého století zlikvidována. Autorem návrhu byl mimochodem Minoru Yamasaki, jehož nejslavnější realizace - Dvojčata Světového obchodní centra v New Yorku - dnes už také neexistuje.

Další programová sekce se zaměří na Japonsko a odpoví na otázky, jak vypadají domovy Japonců, proč si libují v minimalismu a proč se rádi obklopují přírodou. V rámci sekce se bude promítat například film Tadao Ando: From Emptiness To Infinity, jenž je portrétem světového mistra japonského minimalismu, přirozených linií a tradičního řemesla. Ando, nositel prestižní Pritzkerovy ceny, proslul využitím původních materiálů, zejména pohledového betonu, který se objevuje i na sakrálních stavbách, jako jsou např. Vodní chrám v Awadži či Chrám světla v Ósace. Jeho stavby jsou k vidění nejen v Japonsku, ale i v Itálii, Německu, Francii či USA. Od režisérské dvojice Beka & Partners, jejichž díla jsou mimo jiné ve stálé sbírce newyorského muzea MoMA, diváci uvidí jejich nejnovější film Moriyama-San – první film o noise hudbě, zálibě v artistickém čtení, němých filmech, ohňostroji a japonské architektuře. Druhý film ze stejné režisérské dílny, který bude festival promítat, je Voyage Autour de la Lune – urbanistický deník protkaný intimně laděnými příběhy obyvatel města Bordeaux.

Komu patří město? Státu, politikům, developerům či občanům, kteří prostor denně obývají a využívají? Nejen tyto otázky si kladou filmy z další festivalové sekce. Diller Scofido + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Line pojednává o úspěšné revitalizaci The High Line, kdy se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou. Nizozemský snímek Why We Cycle bude z pohledu architektů, ale i psychologů a sociologů vyprávět o vztahu Holanďanů ke kolům.

K vidění bude i projekce filmu Last Exit Alexanderplatz, jenž zachycuje probíhající, ale politicky zpochybňovaný a dosud neúspěšný pokus o transformaci bývalého východoněmeckého náměstí Alexanderplatz na špičkovou obchodí čtvrť podobnou Manhattanu. Ve filmu vystupuje mimo jiné významný německý architekt Prof. Hans Kollhoff, který přijal 4. října pozvání do Prahy a po promítání naváže svou přednáškou.

Festival proběhne ve 20 českých městech souběžně s festivalem Den architektury. Vybrané filmové projekce jsou zdarma. Více informací najdete na www.filmarchitektura.cz a na facebookových stránkách festivalu. Pořadatelem festivalu je KRUH z. s., který se už 18 let věnuje popularizaci architektury v České republice.

__________________________________________________________________________________

Spolek KRUH pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa.  Cílem diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Od roku 2011 pořádá festival Den architektury, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v roce 2016 za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku.

Pořádá: Kruh z. s.
Hlavní partner festivalu Film a architektura: mmcité1 a.s. 

Hlavním partnerem filmu Eames: The Architect & The Partner je VITRA.

Hlavní partneři festivalu Den architektury: KOMA MODULAR s.r.o. | LAUFEN CZ s.r.o. |Pražské vodovody a kanalizace a.s.

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR | Magistrát hl. m. Prahy | Státní fond kultury České republiky | Městská část Praha 1|Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy | Velvyslanectví Nizozemského království | Francouzský institut v Praze | Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR |MDA Praha s. r. o. | SIPRAL a.s.                                                                              

Kontakt pro média: MgA. Dominika Antonie Skalová, [email protected], 737 383 598