Czech Design Week – International Design Festival začíná již za týden!

20. listopad 2017, 22:06
Czech Design Week – International Design Festival začíná již za týden!

Prodejní výstava českých i zahraničních designérů začíná již v neděli a nabízí tak možnost nakoupit originální umělecké vánoční dárky. Zajímavé jsou také doprovodné programy. Těšit se můžete například na křest knihy City Primeval: New York Berlin Prague od Roberta Carritherse a Louise Armanda, křest kalendáře Jan Kaplický – „Personal by Alžběta Jungrová 2018“, vernisáž Gerarda Kuijperse-Střet titánu, talk show o vzniku globální retail charitativní značky Maappi a další přednášky.

Designový festival začíná v pondělí 27.11.2017 v 18:00 hod slavnostním zahájením starostou Prahy 1 Ing. Oldřichem Lomeckým, Eliškou Kaplicky Fuchsovou a zástupci Ministerstva kultury České republiky. Následovat bude křest kalendáře Jan Kaplický – Personal by Alžběta Jungrová 2018.

Kalendář Jan Kaplický – Personal by Alžběta Jungrová 2018 završuje úspěšnou řadu unikátních kalendářů mapujících tvorbu tohoto významného architekta, designéra a vizionáře. Ve spolupráci nakladatelství PRESCO GROUP, a.s., Nadačního fondu Kaplicky Centre a Elišky Kaplicky Fuchsové vznikl jedinečný umělecký počin, který zachycuje na černobílých fotografiích momenty ze života Jana Kaplického – jsou zde chvíle setkávání, osobního štěstí i jeho milované práce. Kalendář je opatřen speciálním osobním kalendáriem, které Jan Kaplický vytvořil a které používal. Nový kalendář pro rok 2018 je kolekcí černobílých fotografií Alžběty Jungrové, významné české reportážní fotografky, spolupracovnice mnoha tuzemských i zahraničních periodik a držitelky ocenění Czech Press Photo. Fotografie decentně a nenásilně zachycují soukromý život Jana Kaplického v mnoha podobách, je z nich však cítit síla jeho osobnosti, životní postoje, radosti i starosti.

„S Johanem se z nás za ty roky stali přátelé, důvěra, která mezi námi vznikla, mi umožnila přístup do jeho soukromí, pochopit mnoho věcí a zaznamenat různé úseky jeho života,“ říká o své práci fotografka Alžběta Jungrová.

V úterý 28.11. v 18:00 hod se koná vernisáž Gerarda Kuijpers-Střet titánu?

 v Galerii 1.

 Dancing Stones se chystají vyplnit horizontální prostory. Zvlnit a stočit se v nich. Rozvířit svoji energii. Mocně rostou ze země a následně se zvedají výš na křehké větvičce. Pátrají po té nejpohodlnější a z té pak ladně a bez námahy rozkvétají k dosažení největších výšin.

White Guards mají odlišný přístup. Nejprve naleznou to nejklidnější z míst na zemi a zbaví se všech zbytných zátěží. Poté se propojí s nejzazšími místy kosmu. Z vědomostí tam nalezených přináší zpátky na Zem to, co je potřebné. O nic méně, o nic více. Proto při pohledu na White Guards nachází každý pozorovatel něco jiného. Někteří vidí zamrazené, nebo zkamenělé blesky, jiní pozorují meče, štěpící skály a další vidí obrovské, větrem plující pírka. Panensky bílé. Zdá se nepravděpodobné, že by kdy vstoupily do střetu s Dancing Stones. Spíše naopak, mají si spolu mnohé co říct. V naprostém klidu a tichu.

Matěj se narodil v roce 2004 a má rád dopravu, mapy a design. Věří, že jednou po Praze budou lidé jezdit v jeho modelu tramvaje nebo metra, stát v budově nádraží, které má již nyní navrhnuté ve svém počítači, a oblékat šaty, pro které ho baví navrhovat potisky i samotné střihy. V tom mu značně pomáhá máma, pro kterou se móda stala únikem z reality. O tom, jak vzniká globální retail charitativní značky Maappi promluví na přednášce v pátek 1.12. v 18:00 hod Matějovi rodiče.     

V sobotu 2.12. bude Czech Design Week v Hybernská 4 programově bohatý. Ve 12:00 hod začíná přednáška Martina Gsandtnera Příroda 2.0, Architektura a design. Architekt, designér a kurátor Martin Gsandtner se věnuje výzkumu nové definice navrhování prostředí i vlastního designu prostoru a objektů využíváním škály dynamických či rastrových strategií v přírodě, nových technologií, nové materiality a prolínání hranic mezi obory. Své návrhy vytváří pomocí digitálních nástrojů a inspiraci k nim nachází v přírodě; specializuje se zejména na výzkum mikro a makro prostoru přírody a jeho inovativního a nepředvídatelného charakteru. Přednáška bude ilustrovat aplikační logiku přírody v architektuře a designu od nedávných příkladů z historie oboru až po kolekci jeho vlastních návrhů.

Ve 13:00 hod pokračuje program další přednáškou a workshopem Drink and Draw s přednášejícím z ateliéru DRAWetc. a v 16 hodin následuje přednáška punková úprava nábytku s přednášejícím z Dovýroby.

Večer vyvrcholí ve 20:00 hod křestem knihy City Primeval: New York Berlin Prague od Roberta Carritherse a Louise Armanda. Po premiéře v New Yorku a Berlíně se představí tato jedinečná kniha také v Praze na Czech Design Weeku. Zobrazuje étos umění a kultury New Yorku, Berlína a Prahy od 60. let do současnosti. Stěžejní umělci ukazují život v každém z měst a nabízí jedinečný vhled do nitra jejich výjimečných světů. Zahrnuje střípky ze životů Lydie Lunch, Iggyho Popa, Jen Michel Basquiata, Penny Arcade, Marka Reedera, Davida Černého a mnoha dalších, kteří utvářeli ducha své doby. Knihu poskládali a editovali newyorský fotograf Robert Carrithers a teoretický kritik a spisovatel Luis Armand.

“City Primeval: New York Berlin Prague” (Prague: Litteraria Pragensia; 2017) je souborem osobních zpovědí o čase a místě od stěžejních současných spisovatelů, hudebníků, designérů, filmařů, fotografů, umělců a tvůrců působící na undegroundové scéně New Yorku, Berlína a Prahy od šedesátých let po současnost. Od newyorského Post-Punk a No Wave k pádu berlínské zdi. Od sjednocení Berlína po sametovou revoluci a Pražskou renesanci.

Czech Design Week skončí v neděli 3.12. v 18:00 veřejným vyhlášením vítězů z řad vystavujících.