Bezruký Frantík - Horácké divadlo Jihlava

Groteska o klukovi, který nemohl obejmout svou milou.

Bezruký Frantík - Horácké divadlo Jihlava
  • Adresa:
    Komenského 1359/22,
    Jihlava, 586 47

Čáp, který ho nesl rodičům, mu před narozením ukousl ruce, a tak se Frantík narodil bez nich. Jeho upřímné nadšení je však naprosto nakažlivé. A to i v dobách, kdy je optimizmus jediné bohatství, které mu zbývá. Nohama se naučil dělat vše, co dítě potřebuje – vzít kámen a přehodit kostel, pouštět draka, cvrnkat kuličky a taky se prát. Spolužačky nosí krátké sukně, přišla nabídka z obludária a z fronty se vrací další mrzáci. Černo-černá komedie podle skutečného příběhu se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, v nichž tvrdohlavý člověk usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Na pozadí novodobých českých dějin tak Frantíka čeká veliký zápas o lidskou důstojnost.

Píseň Igora Orozoviče „Holoubek“ nazpívalo Dětské operní studio NDM Ostrava v aranži Zdeňka Dočekala, píseň „Frankie the armless“ stejného autora nazpívala Lucie Brychtová a nahráli Zdeněk Dočekal (klavír), Filip Pastula (kontrabas) a Marcus Jurkovič (bicí).

Za historické fotografie zapůjčené do inscenace děkujeme Historickému ústavu Jedličkova ústavu, Richardu Sobotkovi a Tomáši Černohousovi.

V rámci představení probíhá ve foyer Studia PALM OFF výstava děl tělesně postižených umělců sdružených v Nakladatelství UMÚN (umělci malující ústy a nohama; www.umun.cz) inspirovaných osobností Bezrukého Frantíka.

Předpremiéra: 14. 6. 2019
Premiéra: 30. 9. 2019 
Délka představení: 1h 45 min.

Tato inscenace získala nominaci v Cenách divadelních kritiků za Poprvé uvedenou českou hru v roce 2019 a Jakub Albrecht získal Cenu za mužský herecký výkon. 
Děkujeme za pozvání Festivalu Dream Factory Ostrava v září 2021, Mezinárodnímu festivalu Divadlo Plzeň 2020 a Bezručova Opava 2020.