Upozornění

S ohledem na současnu situaci si prosíme raději ověřujte u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. I když se maximálně snažíme, nemůžeme ručit za správnost všech zveřejněných termínů na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Festival Letní slavnosti staré hudby lákají na Händelovu operu Alessandro Severo

6.8.2020

Festival Letní slavnosti staré hudby letos nabízí lahůdku, která je u nás vzácností – operu Georga Friedricha Händela Alessandro Severo.

Dílo, které mělo premiéru roku 1738 v londýnském King’s Theatre, bude uvedeno v koncertním provedení s jevištními prvky na slavnostním závěrečném večeru 21. ročníku festivalu 6. srpna 2020 v Rudolfinu. Tato Händelova opera – pasticcio – nebyla nikdy v novodobé historii v Praze jako celek uvedena. Leitmotivem Letních slavnosti staré hudby 2020 bude „Nobilitas“ – urozenost a ušlechtilost, které najdeme i v příběhu mladého římského císaře ze 3. století Alexandera Severa – stejně jako vypočítavé intriky či důmyslné lsti.

Opera Alessandro Severo zazní v provedení barokního orchestru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujme sextet skvělých interpretů v čele s vynikajícím italským kontratenoristou Raffaelem Pé coby mladým císařem a českou sopranistkou Hanou Blažíkovou v roli Alessandrovy manželky Salustie, která v příběhu sehrává jako femme fatale klíčovou roli. Na vizuální složce představení se bude podílet i světelný designér Vladimír Malý.

Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Pasticcio je výraz jednak pro jedno z lahodných jídel Středozemí, stejně jako pro operu, v níž skladatel používá starších árií a motivů, ať jichž svých, nebo někoho z předchůdců či vrstevníků. Alessandro Severo je opera – pasticcio, v němž Händel, nepřekonatelný mistr barokních hudebních lahůdek, použil jako ověřené ingredience hudbu ze svých dřívějších oper (Giustino, Berenice, Arminio a dalších). Vějíř hudebních chutí a barev doplnil novými recitativy a předehrou.

Lsti, úskoky a intriky mocných – stejně jako jejich milostná dobrodružství či rodinné pikanterie – byly, jsou a vždy budou přitažlivým tématem a nevyčerpatelnou uměleckou inspirací! Umění má navíc onen blahodárný účinek, že konkrétní historickou situaci dokáže povýšit na nadčasový příběh a prodchnout jej nadpozemskou krásou... To je také případ opery Alessandro Severo z pera velikána hudebního baroka – Georga Friedricha Händela. Vynikající libreto podle arkádského básníka Apostola Zena vychází ze skutečného života posledního Severovce na římském trůnu, ovšem nelítostné 3. století našeho letopočtu obaluje laskavými ornamenty 18. století. Příhodně realistické je zpodobnění mladého císaře kontratenoristou, neboť skutečný Alexander Severus nastoupil na trůn ve 13 letech. Spletitý příběh prostoupený na jedné straně žárlivostí a pletichami, na straně druhé láskou, odpuštěním, velkodušností a loajalitou vrcholí ve šťastném souladu a blažené harmonii.

Barokní orchestr Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou doprovodí šestici skvělých pěveckých sólistů – dvou hlavních úloh se ujmou vynikající italský kontratenorista Raffaele Pé (Alessandro Severo) a česká sopranistka Hana Blažíková (Salustia). Raffaele Pè je hudebními kritiky označován za jednoho z nejtalentovanějších italských zpěváků dnešního operního světa. Hana Blažíková je mimořádnou osobností na české i mezinárodní scéně staré hudby. Sopranistka s nezaměnitelnou barvou hlasu, vřelým hudebním výrazem a citlivým vokálním projevem si získala obdiv na mnohých tuzemských i zahraničních pódiích. Ústřední dvojici doplňuje čtveřice předních českých pěvců Michaela Šrůmová, Dora Rubart-Pavlíková, Sylva Čmugrová a Jaromír Nosek.


čtvrtek 6. srpna 2020

Rudolfinum, Dvořákova síň

Händel: Alessandro Severo

Koncertní provedení opery s jevištními prvky

Raffaele Pé (Itálie) – Alessandro (kontratenor)

Hana Blažíková – Salustia (soprán)

Michaela Šrůmová – Claudio (soprán)

Dora Rubart-Pavlíková – Albina (soprán)

Sylva Čmugrová – Giulia (alt)

Jaromír Nosek – Marziano (bas)

 

COLLEGIUM MARIANUM – orchestr

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Vladimír Malý – světelný design

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

Více informací na www.letnislavnosti.cz.