Expozice Dějiny 20. století - Nová budova Národního muzea

1.1.2024, 10:00 – 31.12.2024, 18:00

Objevte novou expozici Národního muzea, která vypráví příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.

Cena vstupenky: 180-280 Kč
Expozice Dějiny 20. století - Nová budova Národního muzea
  • Adresa:
    Vinohradská 1
    Praha 1 110 00

Zcela nová expozice v Nové budově Národního muzea, výjimečná jak svým rozsahem, tak i komplexností, přibližuje na téměř 2 000 m2 prostřednictvím bezmála 1 000 exponátů dějiny českých zemí mezi lety 1914 a 2004. Rozmanitost událostí i osudů lidí předvádí expozice v různých prostředích – ukazuje vývoj náměstí a ulic, proměnu pracovních, obchodních či kulturních prostor i soukromí bytů s dobovým vybavením. Expozice Dějiny 20. století přináší také pohled na proměny české a československé politiky. Představuje klíčové osobnosti, stejně jako zásadní mocenská rozhodnutí, která pociťovaly všechny vrstvy obyvatel. Expozice je chronologicky členěna s důrazem na historické milníky let 1918, 1945 a 1948.

V scénograficky pojatém prostoru se tak na jediném místě ocitnete v zákopech první světové války, nostalgicky projdete několika dobově zařízenými byty a okolo typického koloniálu z konce 1. republiky se po schodech dostanete až do luxusního prvorepublikového krejčovského salonu Bárta, který byl do Národního muzea přemístěn z původního prostoru na Národní třídě. 

V expozici se nachází jak vzácné a zcela unikátní exponáty, tak i úplně obyčejné předměty, které však obyvatelstvu změnily a ulehčily život, jako např. antikoncepční pilulka, remoska nebo jedna z prvních ledniček na led. Mezi ty nejvzácnější předměty patří například první československá zlatá olympijská medaile z roku 1924 od sportovního gymnasty Bedřicha Šupčíka nebo originální sportovní oblek prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. K těm nejdražším předmětům pak patří kolekce 9 řádů a vyznamenání, které měl František Ferdinand d’Este na své uniformě v okamžiku atentátu 28. června 1914 v Sarajevu.

Minulost přibližuje expozice nejen prostřednictvím autentických exponátů nebo rekonstrukcí dobových interiérů obydlí různých společenských vrstev, ale k dokreslení atmosféry využívá i množství obrazových a filmových materiálů, interaktivních prvků, her či míst, které návštěvník musí v expozici sám objevit. Při vstupu do expozice doslova projedete našimi moderními dějinami „časozdviží“ – jedinečnou audiovizuální technologií, která vás obklopí ze všech stran, vytvoří iluzi výtahu časem a seznámí s klíčovými okamžiky 20. století.

Důležitou součástí expozice jsou i politické dějiny, včetně tzv. „Bustária“. Historické busty z průběhu celého 20. století ilustrují, že vznikaly z různých příčin – společenských, politických či ideologických. Historické busty jsou doplněny o menší skleněné portréty, které představují osobnosti, kterým se soch či bust nedostalo, ale které reprezentují významné politické proudy, události či rozhodnutí.

Mobilní audioprůvodce

Aplikace Národní muzeum v kapse, která je zdarma dostupná pro mobilní zařízení, vás dokáže navigovat na zvolené místo či k vybranému exponátu a také obsahuje komentovanou prohlídku expozice Dějiny 20. století.

Pro děti

Pro mladší návštěvníky je v expozici připravena dětská herna, která vyzývá ke hrám a ukazuje i jejich proměny v průběhu 20. století.

Se svými ratolestmi si tak můžete zavzpomínat na vlastní dětství a zahrát si s nimi například Monopoly, Dostihy nebo Člověče, nezlob se. Seskládáte si něco z legendární stavebnice Merkur či Seva. Pro ty, kdo dávají přednost počítačovým hrám, jsou zde k dispozici hned tři počítače, na kterých si můžete vyzkoušet Tetris, Mašinku nebo klasickou textovou hru. A nechybí samozřejmě ani všemi milovaná hračka Tatra nebo dobře známý Igráček. K té správné atmosféře pak přispívají pohádky z Večerníčků, na které se můžete buď podívat v televizi nebo si je přečíst z mnoha knih, které se v herně nacházejí.