Šátky a šátečky - Národopisné muzeum Národního muzea

1.7.2023, 10:00 – 31.8.2024, 18:00

Výstava představí část šátků z bohaté textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea.

Cena vstupenky: 30-40 Kč
Šátky a šátečky - Národopisné muzeum Národního muzea
  • Adresa:
    Kinského zahrada, 98,
    Praha 5, 150 00

Šátek je praktický i slavnostní předmět denní potřeby, módní oděvní doplněk a pomůcka sloužící jako pokrývka hlavy nebo krku, případně jako ozdoba. Zároveň může být i oděvní součástí. Různé způsoby uvazování šátků kolem hlavy mají bohatou historii. Stojí za nimi náboženské a praktické důvody. Historicky nejde výhradně o prvek ženský, ale i mužský. Šátek může být využíván i pro mnoho dalších účelů – zdravotní (pro fixaci končetin při zlomeninách a zhmožděninách), slibové šátky (skautské) aj.

Návštěvníci se mohou těšit na různé šátky a šátečky městské a lidové provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou právem patří mezi evropské a celosvětové unikáty. K nim náleží nádherné vyšívané šátky z 18. století – např. křestní šátek s vyšitou datací 1784, který získala paní Josefa Náprstková. Zásluhou restaurátorek textilu Národního muzea byla těmto šátkům navrácena jejich původní krása.

Na výstavě budou k vidění např. unikátní ručně batikovaný šátek paní Marie Husarové z Křemže u Českého Krumlova z r. 1955, dále zmenšené modely uvázaných šátků z Moravy, které byly součástí Národopisné výstavy českoslovanské v r. 1895 v Praze. Zaujme i šátek pro nevěstu získaný v Bosně historicky první českou lékařkou, paní MUDr. Bohuslavou Keckovou, nebo replika šátku Boženy Němcové zhotovená v 1. polovině 20. století.

Na malé návštěvníky čekají zajímavé hračky, např. dřevěná figurka ženy v chodském kroji se šátkem na hlavě nebo plechová hračka dívky s šátkem.

Součástí výstavy budou odborné přednášky a kurzy.