Kafka jako zvídavý cestovatel v Itálii - Italský kulturní institut v Praze

17.4.2024 – 21.5.2024, 23:59

„Kafka? To byl ten spisovatel, kterého nebavila úřednická rutina a celý život strávil v Praze?“ Opak je pravdou. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra odhalují jiného Kafku. Výstava v Italském kulturním institutu v Praze představí Kafku jako zvídavého cestovatele, který se zajímal o zdravý životní styl, fascinovala ho moderní technologie a velmi rád cestoval. Výstava je otevřena do 21. května.

Milovník letadel a vegetariánství

Fotografická kolekce v Italském kulturním institutu v Praze prezentuje 27 autentických míst po celé Evropě, kde byl Kafka na dovolené nebo na služební cestě. Součástí výstavní série jsou snímky z Itálie, kde známý literát obdivoval aeroplány v Brescii, snil o práci v Terstu, toulal se v ulicích Verony a Benátek a prožil několik týdnů v klimatických lázních v Meranu. Jednotlivé fotografie doplňují texty Judity Matyášové, která zjistila, proč Kafka navštívil vybrané lokality, a co o nich napsal v cestovních denících či korespondenci.

 Nová publikace

Součástí vernisáže 16. dubna byla přednáška Kafka jako zvídavý pozorovatel Itálie. Novinářka Judita Matyášová představila projekt Cesty Franze Kafky, který od roku 2003 mapuje lokality po celé Evropě, spojené s pobytem slavného literáta. Pohovořila o jeho cestách napříč Itálií. V rámci přednášky zazněly úryvky z nové publikace S Kafkou na cestách (nakl. Labyrint), která je součástí projektu Cesty Franze Kafky. Publikace vyjde v druhé polovině května 2024.

Cesty napříč Evropou

Kolekce vystavených fotografií je součástí projektu Cesty Franze Kafky, který Jan Jindra a Judita Matyášová založili v roce 2003. Cílem projektu bylo zmapovat 70 míst po celé Evropě, kam Kafka cestoval. Autoři dokumentovali místa v Česku, Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku a ve Francii. Koncem května autoři projektu představí další novinku – publikaci S Kafkou na cestách, kterou vydá nakl. Labyrint. První prezentace se bude konat 25. května v rámci mezinárodního veletrhu Svět knihy v Praze.

 Výstava je otevřena v Italském kulturním institutu každý všední den po-čt 9:00-17:30 a v pá 9:00-13:00.  Výstava je uzavřena 25. dubna a 1. května. Adresa Italského kulturního institutu: Šporkova 335/14, Praha 1.