Ukrajinské pohádky - Divadlo v Dlouhé

17.4.2024, 18:00 – 18:50

Trojice ukrajinských lidových pohádek s dvojicí ukrajinsko-českých herců.

Ukrajinské pohádky - Divadlo v Dlouhé
  • Adresa:
    Dlouhá 39
    Praha 1 110 00

Trojice ukrajinských lidových pohádek pro diváky od 6 let. Jak se narodil Krtek? Jak přemůže mladý Carevič zlého Hada? A pohoupe Keř Vrabčáka? Hravé vyprávění loutkami, které během představení vznikají z vojenské výzbroje a části armádní výbavy, kterou po sobě Rusko zanechalo na Ukrajině.

Tematizací odlišných kultur, zvyků a příběhů ve srozumitelné a univerzální formě pohádek chce Krutý krtek zasít semínko tolerance a porozumění mezi majoritním publikem a těmi, kteří tvoří v našem vzdělávacím systému dnes menšinu. Inscenace navazuje na dramaturgickou linku loutkových pohádek pro české školky a školy. Po romských (2018) a vietnamských (2020) se tentokrát zaměřuje na pohádky ukrajinské s dvojicí ukrajinsko-českých herců.

Pohádky jsou přeložené ze sborníku „Cossak Fairy Tales“ z roku 1916, v představení zazní úryvky básně „Loďka“ Ivana Jakovyče Franka, ukrajinského spisovatele, překladatele a filozofa (1856–1919), který v roce 1891 navštívil Prahu, jak vzpomíná pamětní deska na paláci Žofín. Pomník či pamětní deska Ivana Franka je v mnoha ukrajinských městech, z nichž jedno – Stanislav – bylo v roce 1961 přejmenováno na Ivano-Frankivsk.

Účinkují

Tetiana Ferniuk, Gustav Hašek