Stálá expozice A nevinní byli vinni... - Památník Lidice

1.1.2024 – 31.12.2024, 23:59

Stálá expozice o lidické tragédii byla pod názvem A nevinní byli vinni… otevřena v roce 2006. Divákovi nabízí emotivní vstup do pohnuté historie, která postihla obec Lidice v době protektorátu Čechy a Morava. Obrazy starých časů, které ožívají na stěnách labyrintu minulosti, vycházejí z nejnovějších historických bádání. Přibližují druhou světovou válku i jednotlivé lidské osudy.

Cena vstupenky: 70-150 Kč
Stálá expozice A nevinní byli vinni... - Památník Lidice
  • Adresa:
    Tokajická 152,
    Lidice, 273 54

Expozice vychází z konfrontace strohého betonového prostoru se světelnými obrazy už neexistujících lidí a jejich obce, z připomenutí tváří a jmen, které by neměly zmizet z paměti. Podstatná část výtvarného řešení expozice je zde realizována jako součást stavby.

Použití projekcí oživuje betonové plochy otisky jednotlivých obrazů starých časů. Prezentované snímky a záběry jsou sestřihány z autentických archivních materiálů, fotografií ze sbírky Památníku Lidice a doplněny dotočenými záběry ve stylu starých rodinných filmů. Expozice má vzpomínkový charakter a kromě světelných projekcí je tvořena i z několika málo dochovaných předmětů zničené obce.

Jako součást expozice se v suterénu nachází historická lidická hasičská stříkačka.

Autorem výtvarné části expozice je Mgr. B. Prokůpek, autory historického scénáře jsou Dr. E. Stehlík, Mgr. M. Burian a autorem ideového záměru je Dr. J. Žalman. Autorem multivizí je dokumentarista Pavel Štingl. Expozice získala Hlavní cenu v rámci přehlídky Český interiér 2006 a Zvláštní cenu v soutěži Gloria Musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2006.