Regionální muzeum v Teplicích – největší muzeum v Ústeckém kraji

4. srpen 2022, 23:20
Regionální muzeum v Teplicích – největší muzeum v Ústeckém kraji

Regionální muzeum v Teplicích (RMT) je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, která se specializuje na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech.

Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Muzeum sídlí v budově zámku, který se nachází v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. polovině 12. století založila královna Judita klášter benediktinek. Uvnitř zámeckých budov jsou dochovány původní interiéry jako např. renesanční sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál s bohatou štukovou výzdobou či pokoje s dobovým zařízením.

Návštěvníci si mohou prohlédnout muzejní expozice zaměřené na archeologii, geologii, zoologii, historii, lázeňství, numismatiku a výtvarné i užité umění. Do návštěvnického okruhu je zahrnuto i vnitřní nádvoří zámku s vyznačeným půdorysem klášterní basiliky a moderní expozicí „Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích“, která je umístěna v tzv. románském křídle zámku. Součástí tohoto prohlídkového okruhu je, kromě umělé jeskyně - grotty ze 17. století a malovaného sálu, i románská krypta s výjimečně zachovalým interiérem, jímž se řadí mezi nejvýznamnější památky románské doby v Čechách.

Vedle stálých expozic můžete v teplickém muzeu celoročně navštívit i řadu zajímavých výstav.

 

Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace

Zámecké náměstí 517/14, 415 01 Teplice
Tel. +420 412 359 000, +420 778 476 089
[email protected]
Fb: muzeum.teplice
IG: muzeumteplice

www.muzeum-teplice.cz

Foto: ©Regionální muzeum v Teplicích

8.2.2024 – 31.3.2024, 23:59
Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy sochaře současné české scény Jana Kováříka Exploze do nekonečna/Creptius in Infinitum, která... více
8.2.2024 – 31.3.2024, 23:59
Srdečně Vás zveme na autorskou výstavu sochaře současné české scény Jana Kováříka do Jízdárny teplického zámku. Sochař Jan... více