Muzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listin

13. březen 2024, 9:46
Muzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listin

Každý z nás se v minulosti s dětským kočárkem důvěrně setkal… Dnes si můžete své vzpomínky osvěžit a potěšit se nádherou těchto starožitných kočárků. V našem muzeu můžete obdivovat vývojovou řadu dětských kočárků, vyrobených v období let cca 1760 až 1970. Je jich již dvě stovky a přibývají další. Výstava kočárků je doplněna v druhém podlaží také houpacími koni, koloběžkami, kolíbkami či sáňkami apod. Expozici doprovázejí i dobové dekorace jako jsou panenky, hračky, pokojíčky nebo různé technickými zajímavosti – především v podobě originálních výrobních patentů.

Před rokem 2014 jsme měli možnost prezentovat svoji sbírku, budovanou od poloviny 90. let 20. století, na ojedinělých výstavách vždy jako část, a nikoliv jako celek. Proto jsme se rozhodli využít možnosti přestavby budovy v centru Náchoda a věnovat ji přímo tomuto projektu. Tímto se nám splnilo naše přání předvést celou naši rozsáhlou sbírku jako celek a nabídnout ji návštěvníkům ke shlédnutí. Naším cílem je doplňovat sbírky o výjimečné exponáty z celého světa ať již vyráběné sériově, kusově, nebo takové, které zůstaly svým jedinečným řešením pouze na papíře.

Naším záměrem bylo vytvořit sbírku kočárků tak jak ji v Evropě ještě nikdo neprezentoval, a to formou vývoje kočárků ve světě.

Za tento náš záměr, resp. vytvoření samotné sbírky v průběhu vice jak 25 let jsme převzali jako soukromí sběratelé ocenění v pražském Národním technickém muzeu, které nás společně s Klubem sběratelů kuriozit ocenilo za vytvoření pozoruhodné sbírky. Mediálně nás opakovaně prezentovalo ve svých pořadech ČT 1, a regionální televize, rádia, a rozsah naší sbírky zaujal také vydavatele Pelhřimovské České knihy rekordů, kde je naše sbírka kočárků a pak originálů patentních listin již po druhé prezentována.

Otevírací doba

Denně od 10.00 do 16.00 hodin v sezóně od 15. května do 15. září. Můžete si také dohodnout datum a čas individuální návštěvy. 

Muzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listin

adresa: Za Sodovkárnou 2108, 547 01 Náchod
telefon: 602 436 986
e-mail:  [email protected]

www.starozitnekocarky.cz