Vinotéka sv. Kláry v Troji nabízí vína ročníku 2021, na své si přijdou milovníci sušších i sladkých vín

18. červen 2022, 6:48
Vinotéka sv. Kláry v Troji nabízí vína ročníku 2021, na své si přijdou milovníci sušších i sladkých vín

O prázdninách se v botanické zahradě uskuteční tradiční vinařské akce a v září vinobraní.

Návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy mohou přijít ochutnat vína ročníku 2021 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižní svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí šest odrůdových vín a dvě cuvée od suchých až po polosladká vína a doplňuje je Rulandské modré, ročník 2017. Tato odrůda je vlajkovou lodí místní vinice. Novinkou ročníku 2021 jsou šumivá vína, která se představí během léta a Vinice sv. Kláry je vyrábí ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice. Vína z vinice sv. Kláry pravidelně získávají ocenění. Zájemci je mohou ochutnat a zakoupit v místní Vinotéce sv. Kláry, která je nyní přemístěna do altánu v Ornamentální zahradě. Viniční domek totiž prochází proměnou, vznikne zde nový degustační prostor. I na letošní prázdniny připravuje trojská botanická zahrada oblíbené vinařské akce, jako je Den Rulandského modrého nebo piknikové odpoledne Klára má svátek! V září se pak uskuteční tradiční vinobraní.

 „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Pravidelně sklízíme hrozny vysoké kvality a díky péči našich vinařů pak v místním sklepě vznikají špičková vína. Těší mě, že návštěvníkům můžeme představit vína posledního ročníku 2021, který byl velmi zdařilý. Na své si přijdou milovníci sušších i sladších vín. I na tento rok připravujeme jednu vinařskou novinku. Tou bude šumivé víno, které budou moci zájemci ochutnat již během léta. V nabídce bude Pinot noir – Blanc de Noirs, Pinot noir rosé a Modrý Portugal rosé. V tomto roce naše vína nabízíme v náhradních prostorách vinotéky v Ornamentální zahradě, ale velmi intenzivně pracujeme na renovaci prostoru viničního domku, který bychom měli otevřít v příští sezóně,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Podmínky roku 2021 vínu přály

Ač to zpočátku nevypadalo, révě se v druhé polovině vegetačního období dařilo a dosáhla i vyšší cukernatosti než v předchozím roce. Díky tomu se do nabídky dostávají i sladší vína. „Z ročníku 2021 se nám podařilo vyprodukovat šest odrůdových vín a dvě cuvée, z nichž jedno je suché a druhé polosladké. Jsou zastoupena bílá vína, ale tradičně i vína růžová. Červená vína u nás zrají třeba i pět let, a tak letošní nabídku doplňujeme Rulandským modrým ročníku 2017,“ představuje sortiment Vladimíra Egertová, vedoucí Vinice sv. Kláry.

V letních měsících bývají oblíbená růžová vína. Ročník 2021 zastupuje odrůdové polosladké rosé Rulandské modré a lehké polosuché víno Klára z odrůdy Modrý Portugal. Na své si přijdou i milovníci bílých vín. Nabízejí se čtyři odrůdová vína – Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Tramín červený a Rulandské šedé a dvě cuvée – provoněná Botanica a suchý Angelus. „Ryzlink roku 2021 dosáhl vyšší cukernatosti, než jsme byli zvyklí, nicméně lehce vyšší kyselinka ho posouvá do kategorie polosuchých vín. Ve vůni najdeme limetu, zelené jablko a hrušky. V chuti se projevuje typický mladý ryzlink a tóny vůně přecházejí do chuti. Milovníkům čistě suchého vína bych doporučila naše nové cuvée Angelus. To je příjemně svěží víno s vůní vyzrálých grepů a okvětních plátků růží. V chuti je Müller Thurgau dobře doplněn Tramínem červeným, který je velmi ovocný a v závěru působí lehce kořenitě,“ doplňuje Vladimíra Egertová.

Vinařské léto na Vinici sv. Kláry

V létě se opět uskuteční tradiční vinařské oslavy. Na 12. srpen je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky. Druhou srpnovou akcí bude Den Rulandského modrého, který se koná 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2021. O víkendu 17. a 18. září se pak uskuteční tradiční vinobraní.

Nový degustační prostor

Viniční domek na vinici sv. Kláry dlouhodobě postrádal adekvátní zázemí jak pro návštěvníky, tak pro provoz vinárny a personál. Na základě návrhu architekta Ladislava Lábuse zde nově vznikne degustační místnost a důstojné provozní prostory. S viničním domkem je propojí spojovací průchody, kde budou toalety pro návštěvníky a zaměstnance a nezbytné provozní zázemí vinárny. Rozšíření prostor umožní pořádání i větších řízených degustací a konání různých společenských či soukromých akcí včetně svatebních banketů. Celý objekt bude částečně skryt pod zem a jeho hlavní pohledová část bude situována v místě stávající terasy. Rekonstrukce viničního domku byla zahájena v únoru 2022. Vinotéka se sem opět vrátí v sezóně 2023.

Vinice sv. Kláry

První zmínka o vinicích na území dnešní Troje pochází z roku 1228. V 17. století patřila vinice sv. Kláry k trojskému zámku. Obnovena byla okolo roku 1952 a v současnosti zaujímá 3,5 ha. Nejdříve zde bylo vedení na hlavu, později se změnilo na systém vertico (vertikální kordon).

V roce 1995 vinice přešla pod správu pražské botanické zahrady. V roce 2004 bylo započato

s radikální obnovou, kdy část nevhodných odrůd byla vyklučena a nahrazena klasickými evropskými odrůdami révy vinné – hlavně Rulandským modrým, které v současné době začíná na vinici dominovat. Od roku 2009 se veškeré hrozny zpracovávají v místním nově vybudovaném sklepě. Produkce vinice se pohybuje okolo 20 tisíc lahví o objemu 0,5 litru ročně.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube). Novinky a další informace najdete také na  www.botanicka.cz