V Praze probíhá natáčení mezinárodního koprodukčního sci-fi filmu Bod Obnovy

25. listopad 2021, 10:41
V Praze probíhá natáčení mezinárodního koprodukčního sci-fi filmu Bod Obnovy

S etickou otázkou nesmrtelnosti, ale i s řadou dalších ožehavých témat, si originální formou pohrává nový detektivní sci-fi film režiséra Roberta Hloze Bod Obnovy. Snímek, který vzniká v koprodukci čtyř zemí, se aktuálně natáčí v Praze a v příštím týdnu se filmaři přesunou na Slovensko a do Polska. Bod Obnovy ukazuje svět blízké budoucnosti, ve které je možné oběti nehod či vražd znovu oživit, což přináší řadu nečekaných situací. Do hlavní role ambiciózní kriminalistky, která má za úkol vyřešit vraždu jednoho z autorů revoluční technologie tzv. Obnovy, obsadil Hloz nový herecký objev Andreu Mohylovou. Další postavy ztvární Matěj Hádek, Václav Neužil, Karel Dobrý, Milan Ondrík nebo Iveta Dušková.

„Film mne zaujal už od první verze scénáře, svojí premisou i precizností. Mohu říct, že z mnoha ohledů podobný film u nás ještě nevznikl a díky mezinárodní koprodukci má velký divácký potenciál i v zahraničí. Navíc se nám podařilo sestavit tým, ve kterém se setkávají zkušenosti ostřílených tvůrců s neuvěřitelnou energií a kreativitou mladých umělců. Mám velkou radost, že už společně se skvělými herci natáčíme,“ vysvětluje producent Jan Kallista ze společnosti Film Kolektiv. Scénář Bodu Obnovy uspěl na mnoha koprodukčních fórech po celém světě (např. Black Nights v Tallinnu, Asia Film Financing Forum v Hong Kongu nebo Frontières v Montrealu).

Přípravy filmu s ohledem na složitou produkci probíhaly několik let a po ukončení natáčení čeká tvůrce náročná obrazová postprodukce. Reálné záběry projdou složitou proměnou a ve filmu tak uvidíme například futuristicky posunuté barokní paláce i ikonické budovy z dob komunismu. Design budoucnosti je založený na recyklaci a nových způsobech použití starých věcí. Premiéra snímku je pak naplánována na první polovinu roku 2023.

Autory scénáře Bodu obnovy jsou Tomislav Čečka a Zdeněk Jecelín. Za vizuální stránkou filmu stojí Ondřej Lipenský, který má zkušenosti nejen s domácí, ale i zahraniční filmovou produkcí. Mimo jiné se podílel na filmech Jojo Rabbit nebo Marťanské lodě. Postprodukce byla svěřena studiu MagicLab v čele s Michalem Křečkem, které například vytvořilo všechny triky pro nejnovější film anglického režiséra Guye Ritchieho Rozhněvaný muž nebo spolupracovalo na hitu Aladin. Na snímku se dále podílí oceňovaný střihač Jarosław Kamiński nebo kameraman Filip Marek.

Režisér Robert Hloz zaujal již svými studentskými filmy u nás i v zahraničí. S filmem Mlýn vyhrál v roce 2011 celosvětovou cenu Kodak Student Gold Award nebo Noc Filmových Nadějí. V roce 2012 měl v Cannes premiéru jeho korejský sci-fi film Numbers, za který obdržel Zvláštní cenu poroty na festivalu v Drážďanech. O dva roky později byl vybrán mezi Berlinale Talents. V roce 2015 dokončil svůj magisterský film Lháři, za který získal cenu za nejlepší studentský film iShorts a postoupil do semifinále studentských Oscarů. V loňském roce se svým posledním krátkým filmem Crumbs vyhrál sekci Straight8 na festivalu v Cannes.

Hlavním koproducentem je Česká televize. Film vzniká za podpory evropského fondu Media, Státního fondu kinematografie a nadačního fondu Praha ve filmu – Prague Film Fund. Partnerem je Škoda Auto. Zahraniční koproducenti jsou D.N.A. Production – Rastislav Šesták (Slovensko), Filmprodukcja – Stanislaw Dziedzic (Polsko), Mali Budo – Danilo Beckovic (Srbsko).