Pozvánka na výstavu Jakuba Janovského – Betonová zahrada v AJG

19. květen 2022, 14:03
Pozvánka na výstavu Jakuba Janovského – Betonová zahrada v AJG

Až do 5. června 2022 můžete v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie navštívit výstavu Betonová zahrada českého etablovaného autora Jakuba Janovského (*1984).

Janovský ve své figurativní tvorbě pracuje s aspekty osobní a kolektivní paměti. Jeho autorská výpověď je svědectvím poslední generace narozené ještě v totalitním Československu, jejíž zkušenost souvisí s atributy socialistického životního stylu, s jejich přetrváváním a rozpadem v devadesátých letech.

Výstavu Betonová zahrada blíže představuje její kurátor Petr Vaňous: „Výstava Betonová zahrada je ironizující i melancholickou reflexí dětství a dospívání ve specifickém prostředí panelového sídliště. Janovský na pozadí rekonstruované paměti nechává zaznít silný generační pocit plynoucí z rozporností, které kontaminovaly vedle života rodin uzavřených do „komfortu“ panelových komplexů i samotné vzorce dětských her. Hlubší zájem o „auru totality“ a její následné proměny v čase patří k zásadním přínosům tvorby Jakuba Janovského pro současnost.“

Ve výstavě je představen průřez klíčových děl Jakuba Janovského, včetně prací, které vznikly přímo pro výstavu v Alšově jihočeské galerii.

Video: https://www.facebook.com/alsova.galerie/posts/3047200052198077

Výstava je pro návštěvníky přístupná do 5. 6. 2022, denně od 9:00 do 18:00 hodin.

Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou

www.ajg.cz