Festival Das Filmfest nabízí výběr filmů zdarma online

24. listopad 2023, 10:32
Festival Das Filmfest nabízí výběr filmů zdarma online

17. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest po úspěšné cestě kinosály v Praze, Brně a Olomouci nabízí od dnešního dne zdarma festivalové ozvěny online. Až do 30. listopadu je možné sledovat z pohodlí domova výběr téměř desítky hraných i dokumentárních filmů, které byly uvedeny letos či v rámci předchozích ročníků. Zastoupena je tradičně německá, rakouská a švýcarská filmová produkce. Z programu letošního ročníku pořadatelé nyní online nabízejí například úspěšnou komedii Mermaids don’t cry nebo dokumentární filmy Jedna z milionu a Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu. Z filmů, které se setkaly s mimořádným diváckým ohlasem na festivalu v předchozích letech, online edice dále nabízí například bláznivou komedii Nightlife: Na tahu nebo drama Hodina němčiny.

Všechny filmy je možné zdarma sledovat na území České republiky a Slovenska a jsou k dispozici v originálním znění. Filmy mají české a anglické titulky a jsou k dispozici po předchozí registraci na VOD platformě https://dasfilmfest.goethe-on-demand.de/. Festival spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

Z hraných filmů je možné od dnešního dne zhlédnout svižnou tragikomedii Mermaids don’t cry režisérky Franzisky Pflaum, která ukazuje, že nemá smysl věčně snít, ale že je potřeba vzít život do vlastních rukou. I když se třeba jedná o sen o vlastní ploutvi mořské panny. Moderní verzi mýtu o Orfeovi a Eurydice nabízí v kongeniálním propojení opery a filmu režisér Axel Rainisch ve snímku Orphea in Love, ve kterém diváky uchvátí výtvarné provedení. Dále přehlídka nabídne literární adaptaci slavného románu Siegfrieda Lenze Hodina němčiny (Deutschstunde) od režiséra Christiana Schwochowa o vyrovnávání se s válečnou minulostí. O první lásce, zločinu a síle osudu vypráví film Můj konec. Tvůj začátek. (Mein Ende. Dein Anfang) režisérky Mariko Minoguchi. Podzimní dny divákům zpestří i úspěšná bláznivá komedie na pomezí lovestory, buddy movie a gangsterky Nightlife: Na tahu (Nightlife) režiséra Simona Verhoevena.

 

Festivalové ozvěny Das Filmfestu nabízejí čtveřici tematicky pestrých dokumentárních filmů. Život dvou teenagerek, americké gymnastky a světoznámé youtuberky a její německé fanynky přibližuje dokumentaristka Joya Thome ve snímku Jedna z milionu (One in a Million). Snímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen) je autentickým portrétem jedné z nejdiskutovanějších postav současné rakouské literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a s ním sousedících zemích, se ve filmu Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši (Ruäch – Eine Reise ins jenische Europa) vydávají dokumentaristé Andreas Müller a Simon Guy Fässler. Film turecko-německého režiséra Cema Kaye Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a autentických archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu od folkových balad po rockové protestsongy