Amerikánka s Terezou Voříškovou, Eliškou Křenkovou a rozšířeným obsazením, které už jindy neuvidíte

12. červen 2019, 10:26
Amerikánka s Terezou Voříškovou, Eliškou Křenkovou a rozšířeným obsazením, které už jindy neuvidíte

Tahle inscenace nemění herečky, ale proměňuje se tak, jak život vyžaduje,“ říká Viktor Tauš o nové podobě divadelní hry Amerikánka.

Unikát, který se běžně neděje

Pouze v červnovém bloku v pražských Jatkách78 (22. – 29. 6.) a ve dvou představeních v Karlovarském městském divadle (1. – 2. 7. v rámci doprovodného programu 54. ročníku MFF v Karlových Varech) budou mít diváci jedinečnou příležitost vidět Amerikánku tak, jak už se nikdy nezopakuje.

Viktor Tauš, producent a režisér, vysvětluje: „Rád vytvářím situace, v nichž - v rozporu s obecnou zkušeností – lidé nahraditelní nejsou. Rozhodl jsem se tak přistoupit i k obsazení Amerikánky, která patří Tereze Voříškové a Elišce Křenkové. Než alternovat jejich obsazení jsem raději proměnil celou inscenaci tak, jak jejich životní situace vyžaduje. Proto ji diváci červnového bloku osmi představení na Jatkách a dvou inscenací v Karlových Varech uvidí v podobě, kterou doposud nebylo možné vidět a nebude to možné ani v budoucnu. Proměnila se i scénografie – namísto syrového monumentu - dech beroucí kostýmy obou hereček zaplňující celý prostor. Vše samozřejmě za živého hudebního doprovodu jedinečného Petra Ostrouchova. Spolu s nimi se představí Klára Melíšková, Lenka Krobotová, David Novotný, Stanislav Majer a Přemysl Bureš.“  

Divadlem to nekončí

Uvedení divadelního představení Amerikánka bylo první úspěšnou etapou. Tento projekt je dle slov tvůrce jako živý organismus a tak můžeme prozradit, že tým Viktora Tauše připravuje filmovou podobu, která by se měla začít natáčet na jaře roku 2020. „Abychom mohli naši Amerikánku převést na film, odstartujeme na podzim crowfundingovou kampaň na portálu HIT HIT,“ říká Viktor Tauš.

Amerikánka                                                      

Tereza Voříšková a Eliška Křenková hrají jednu a tutéž postavu Emy Černé – Amerikánky.

Hrdinka stojící proti celému světu, věřící, že někde daleko (třeba v Americe) na ni čeká někdo, komu na ni záleží. Při své cestě za štěstím prochází dětským domovem, pěstounskou péčí i pasťákem.

Drama o svobodě, touze žít, o osamělosti, vydělenosti i přátelství mělo premiéru 13. září 2018. Na jaře roku 2019 získalo nominaci na Cenu Marka Ravenhilla.