Srpen v zemi indiánů - Divadlo na Vinohradech

Pondělí, 20.05.2024 19:00 | další termíny

Hru August: Osage County, která se v Česku uvádí pod názvem Srpen v zemi indiánů, napsal Tracy Letts v roce 2007. V té době byl již renomovaným dramatikem a jeho hry se hrály po celém světě.

Srpen v zemi indiánů - Divadlo na Vinohradech
  • Adresa:
    Náměstí Míru 1450/7
    Praha 2 120 00

Přesto ji i on sám považoval za výjimečnou, a v tomto směru se s ním shodovali také divadelní kritici. Podíváte-li se na internetu na nejrůznější ankety sestavující žebříčky nejlepších divadelních her všech dob, často tam právě tento titul najdete. Letts programově navazuje na velikány americké i světové dramatiky, volí však dnešní prostředky a hra je navýsost originální a současná. Jeho hrdinové touží po lásce a štěstí a musejí se přitom vyrovnat s vlastní minulostí a prohrami.

Inscenaci režijně připravuje Petr Svojtka, který se tak po několika letech znovu vrací k práci s naším souborem. Titul si vybral také proto, že hra nabízí celou řadu skvělých hereckých příležitostí a současně vyzývá k mohutnému inscenačnímu gestu, které sluší velkým divadelním domům, mezi které se bezesporu Divadlo na Vinohradech řadí. Pro herce je to velká výzva, zkoušení bude jistě velmi náročné, ale všichni se moc těší a celý inscenační tým pevně věří, že se společně podaří vytvořit strhující podívanou, která nenechá diváky v klidu.

Dějištěm hry je rodinný dům v Oklahomě, kam se sjede široká rodina, aby pátrala po zmizelém otci. Tři sestry Westonovy se svými partnery a dětmi, nemocná matka Violet i její sestra s rodinou se tak setkávají po mnoha letech. V bizarních dialozích plných sarkastického humoru se postupně mezi řádky začne odvíjet složité předivo vzájemných vztahů. Na světlo světa pomalu vycházejí menší i větší tajemství jednotlivých postav a začíná se ukazovat, že ne vše je v rodině tak idylické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mýtus amerického snu se začíná rozpadat před očima, aby se ukázalo, že jediným nositelem skutečných mravních hodnot je indiánská služebná, která dokáže žít bez přetvářky a v souladu s tradicemi svého kmene. . Přece jen ale existuje jistá naděje, že život půjde dál, lidé půjdou dál, i když navěky poznamenaní tím, co udělali a co se dozvěděli na sebe i na své blízké.

Premiéra proběhne 22. března 2024 od 19 hodin.

Tvůrci

Překlad: Julek Neumann
Režie: Petr Svojtka
Dramaturgie: Jiří Janků
Scéna: Michal Syrový
Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek ARGO
Hudba: Vladimír Nejedlý

Obsazení

Beverly Weston: Svatopluk Skopal
Violet Westonová, jeho žena: Regina Rázlová
Barbara Fordhamová, dcera Beverlyho a Violet: Andrea Elsnerová
Bill Fordham, její manžel: Daniel Bambas
Jean Fordhamová, jejich dcera: Lucie Pokorná / Zuzana Matušková
Ivy Westonová, dcera Beverlyho a Violet: Zuzana Vejvodová
Karen Westonová, dcera Beverlyho a Violet: Markéta Děrgelová
Mattie Fae Aikenová, Violetina sestra: Eva Režnarová
Charlie Aiken, manžel Mattie Fay: Igor Bareš
Malý Charles Aiken, jejich syn: Ondřej Kraus
Johnna Monevata: Antonie Talacková
Šerif Deon Gilbeau: Tomáš Dastlík
Steve Heidebrecht, Karenin snoubenec: Kryštof Rímský

Termíny