Rozloučení s masopustem v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku uskuteční Rozloučení s masopustem. Celodenním programem ožije celé město.

Rozloučení s masopustem v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku
  • Adresa:
    Veleslavínova 180,
    Hlinsko, 539 01

„Možnost zažít poslední masopustní veselí před začátkem doby postní budou mít v Hlinsku nejen místní.  Od 9.30 zamíří průvod dětských maškar od ZŠ Smetanova na Betlém. Ve 14.00 hodin před radnicí požádají obyvatelé místní části Blatno, převlečení do tradičních masopustních masek, starostu o povolení k obchůzce. Rozverný průvod se následně za veselého vyhrávání dechové kapely vydá na obchůzku mezi roubenky památkové rezervace Betlém. Přihlížející se tak během ní mohou potkat s tradičními maskami jako je například laufr, turek, slaměný a zúčastnit se závěrečného obyčeje porážení kobyly, které je plánováno na 15.00 hodin. Tím bude ukončeno letošní masopustní období. Program připravujeme ve spolupráci s městem Hlinsko,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, jehož součástí jsou zmíněná památková rezervace a expoziční areál Veselý Kopec. Vstup do areálu na tento odpolední program je zdarma. 

Betlémské roubenky, přičemž v jedné z nich se nachází i stálá expozice masopustních masek z Hlinecka, mohou zájemci navštívit v tyto dny denně, mimo pondělí, dle aktuální otevírací doby. Areál Veselý Kopec se pro návštěvníky otevře velikonočním programem 29. března, který potrvá do 1. dubna.