BFF 2024: Blažiny lekce - Kino Lucerna

14.3.2024, 18:30 – 20:30

Nejskloňovanější bulharský hraný film posledních let. Dvouhodinové drama si odvezlo hlavní cenu Křišťálový glóbus z loňského MFF Karlovy Vary, druhou sošku si převzala Eli Skorčeva, která ztvárnila hlavní roli, učitelky bulharštiny Blagy. 

Cena vstupenky: 159 Kč

Sám režisér Stefan Komandarev při přebírání ceny řekl, že cena patří generaci jeho rodičů, protože ti jsou hlavními protagonisty filmu, ti se v Bulharsku stali rukojmími bolestivé cesty k demokracii.

Nedávno ovdovělá učitelka Blaga se stala obětí telefonního podvodu a zůstala okradena o své celoživotní úspory, bez peněz na hrob svého zesnulého manžela. Její život se obrátí vzhůru nohama, když si uvědomí, že neexistuje způsob, jak získat své peníze zpět. Až do chvíle kdy odpoví na podezřelou nabídku na práci. Rychle vezme věci do svých rukou a peníze se jí začnou vracet, výměnnou za to nejcennější: její hodnoty. Pomalu a jistě se proměňuje v samotnou podvodnici. Ve strhujícím dramatu exceluje bulharská herečka Eli Skorčeva, pro kterou role Blagy znamenala návrat na filmové plátno po dlouhých třiceti letech.