Na první pohled - Švandovo divadlo na Smíchově

Strhující zpověď ženy o hledání spravedlnosti v soudním systému, který má tendenci před znásilněním zavírat oči. Marie Štípková v české premiéře světově proslulého monodramatu za hudebního doprovodu Markéty Ptáčníkové.

Cena vstupenky: od 290 Kč
Na první pohled - Švandovo divadlo na Smíchově
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

Monodrama ověnčené Cenou Laurence Oliviera za nejlepší hru roku 2022 přináší mimořádnou hereckou příležitost pro Marii Štípkovou. Strhující zpověď obhájkyně Tessy Ensler se zaměřuje na to, jak moc se může lišit subjektivní zkušenost s tím, co považuje za skutečnost justice. 

Dynamické soudní drama, které připomíná dokonale odsýpající sportovní zápas, nechává nahlédnout do právnické taktiky a techniky kladení otázek, jež často vedou k ospravedlnění mužů nařčených ze znásilnění. Zároveň je však osobním příběhem ženy, jež i přes znalost pravidel hry náhle ztrácí víru ve spravedlnostNa první pohled je inspirováno reálnými případy znásilnění, před nimiž zákon zavřel oči.

Švandovo divadlo uvádí kontroverzní, avšak v zahraničí divácky velice úspěšný titul v české premiéře rok od prvního uvedení v londýnském Divadle Harolda Pintera. Na repertoáru studiové scény se jedná o další titul, jenž se nezdráhá vyjadřovat k nejednoznačným a palčivým tématům současného společenského diskurzu.

Ceny divadelní kritiky 2023: Inscenace Na první pohled byla nominována na Inscenaci roku 2023 a Marie Štípková byla za roli Tessy nominována na Ženský herecký výkon roku 2023.

OSOBY A OBSAZENÍ
TESSA: Marie Štípková
ŽENA: Markéta Ptáčníková

INSCENAČNÍ TÝM
PŘEKLAD: Zuzana Josková
REŽIE: Lucie Ferenzová
DRAMATURGIE: David Košťák
SCÉNOGRAFIE: Jana Hauskrechtová
KOSTÝMY: Zuzana Sceranková
HUDBA: Markéta Ptáčníková
PROJEKCE: Dita Havránková
INSPICE A ASISTENT REŽIE: Blanka Popková, Barbora Osvaldová
PRODUKCE: Tereza Marková

UPOZORNĚNÍ: Inscenace obsahuje citlivý obsah s tématem sexu, násilí a zneužití, a proto ji nedoporučujeme divákům mladším 15 let.

Hra Prima Facie byla poprvé uvedena 17. května 2019 v divadle SBW Stables Theatre v Sydney v produkci Griffin Theater Company. Autorská práva v České republice zastupuje Aura-Pont s.r.o., Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4.

Termíny